Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Budete vyvěšovat vlajku Tibetu?

12. 03. 2018 9:54:22
Kdekterý politik sdílí na sciálních sítích fotku, jak vyvěšuje tibetskou vlajku. Některým není blbé tím spamovat nejrůznější skupiny a diskuse, které s Tibetem nemají moc společného. A co vy? Přidáte se?

Možná mi řeknete, že Tibet přece je okupovaný Čínou a to je zlé. Protože Čína je zlý komunistický režim. A proti zlu je správné bojovat. Jiní naopak vytáhnou ruský propagandistický článek, který popisuje, jak před nástupem hodné komunistické vlády sužovali Tibeťany krutí mniši, kteří jim sekali ruce a vypíchávali oči.

Že lže tenhle článek (a z něj odvozené deriváty) ti příčetní tuší. Přesto i ten je hojně sdílen a citován. Ale Tibetská vlajka na radnici nebo parlamentní kanceláři pro mě stejně neni víc než křiváckou fraškou, politický mediálním kýčem adresovaným ne Tibetu, ne Číně, ale domácímu fan klubu.

Že fandím Číně? Ani omylem. To opravdu je totalitní oligarchický režim, který je nepřátelský vůči všem svým obyvatelům. Pronásleduje věřící. Tedy nejen lámaisty a buddhisty, ale úplně stejně i křesťany. Ale ti nežijí tak moc v Tibetu, že jo. Protože říci, že ubližuje porobenému národu je atraktivnější než přiznat, že ubližuje všem. Protože jakou vlajku bychom měli vyvěsit? Čínskou z doby předkomunistické? Tu bychom museli chvíli hledat. A co by měli Číňané udělat? Měli by se z Tibetu vystěhovat všichni Číňané? Mimochodem jich tu dnes žije možná víc než původních Tibeťanů a většina z nich se tu narodila. Vlastně stejně jako jejich rodiče. Takže jak? Číňané pryč z Tibetu? A bude totéž platit třeba i pro kosovské Albánce? A další třetí generace migrantů?

Ale krom té bezradnosti, co vlastně od Číny chceme, mi vadí něco jiného. Ano, Tibeťané se dostali do područí sousední velmoci. Která s nimi jedná stejně zhovadile jako s jinými menšinami, jako s vlastními věřícími, stejně jako s dalšími okupovanými národu. Třeba Manžuové (kterých je asi desetkrát tolik než Tibeťanů) jsou také Čínou okupovanou zemí. Že jste neslyšeli o okupovaném Mandžusku? Ono se o něm také nemluví. Na Mandžusko totiž kašlem, bojujeme za "dobro", tedy za Tibet.

A všimli jste si, že v současných dnech a týdnech turecká armáda (tedy armáda členského státu NATO) narušila státní svrchovanost dvou sousedních zemí a vpadla tam - a provádí faktickou a všeobecně ignorovanou genocidu Kurdů? Nejsou pro nás zajímaví. A kdysi se zapletli s bolševikem. A vůbec. Nezajímají nás. Přitom Kurdů je asi sedmkrát víc, a nejen že jsou okupováni a nemají vlastní stát, ale jejich území si naparcelovaly čtyři státy (Turecko, Sýrie, Irák a Írán). Jestli bojujeme za Tibet, do prkýnka, jak to, že nebojujeme za zastavení genocidy Kurdů tureckou armádou? To totiž hoří, to nesnese odkladu. Zatímco čtete, na Kurdistán padají bomby. Ne na nějaké teroristy, Turci bombardují civilní obyvatelstvo. Protože jim před sto lety prošla genocida Arménů (a dodnes okupují zhruba 2/3 Arménie včetně jejího historického hlavního města).

A víte, že Indonézie, ten hodný stát, který mi řada lidí dala za příklad, že je možné vybudovat demokratický stát v souladu s islámem, má momentálně jen krátkou pauzičku v provádění jiné fakticé genocidy - genocidy Papuánců? Ne? Ano, ani to naše bojovníky za obecné dobro nezajímá. Stejně jako genocidy Syřanů v Sýrii (nepleťme si je se syrskými Araby) anebo Egypťany, neboli Kopty v Egyptě (nepleťme si je s egyptskými Araby).

Ne. O lidi nejde. Jde o principy. O boj za dobro. Lidi můžou pochcípat. K boji proti Turecké genicidě Kurdů zadky nezvedneme. Musíme totiž vyvěsit tibetské vlajky, protože to je z toho všeho to nejdůležitější.


Autor: Tomáš Houška | pondělí 12.3.2018 9:54 | karma článku: 37.53 | přečteno: 1235x


Další články blogera

Tomáš Houška

Opravte ty voliče!

Všude na mě koukají sofistikované analýzy co to té půlce národa je, že volila špatně. Tedy Zemana. Za tím je nějaká jejich nedostatečnost. Jsou porouchaní. Kdyby byli v pořádku, volili by správně.

30.1.2018 v 9:35 | Karma článku: 47.30 | Přečteno: 8026 | Diskuse

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 29.80 | Přečteno: 1641 | Diskuse

Tomáš Houška

České houfnice v Azerbajdžánu. Na koho asi budou střílet?

Zprávička o tom, že čeští zbrojaři prodali nějaké ty houfnice Azerbajdžánu (přes mezinárodní zákaz), v médiích zapadla. Děje se toho hodně a nejčastější reakcí byla radost, že jsou naši zbrojaři šikovní. Víme koho vyzbrojujeme?

2.10.2017 v 18:05 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 835 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Štrompf

Rádi se babráme se v minulosti, zítřek už nějak dopadne

Dnešní datum rezonuje z pochopitelných důvodů. Stalo se něco, co nikdo nečekal, udělali jsme pak to, co jsme předtím absolutně zavrhovali.

21.8.2018 v 8:32 | Karma článku: 11.86 | Přečteno: 186 | Diskuse

Jan Dvořák

Kiska v České televizi? Jak to Zeman skousne?

Přestože projev slovenského prezidenta Kisky bude 21. srpna v 19.50 přenášený i ČT na žádosti četných pracovních kolektivů, například 99 Agroferťáků, tisíců jednotlivců i rodin - třeba Pekarových-, jde o poněkud delikátní situaci.

21.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 617 | Diskuse

Marcel Gondorčín

1968 a 2018 - (ne)poučení z krizového vývoje

Dnes si připomínáme významné výročí. Nechci nosit dříví do lesa a rozebírat to, co je všeobecně známo a co jiní popisují jistě fundovaněji. Místo toho se zamýšlím nad tím, jak nás tato událost ovlivnila a stále ovlivňuje.

21.8.2018 v 7:06 | Karma článku: 13.61 | Přečteno: 304 | Diskuse

Miroslav Václavek

Běž domů Ivane – a vezmi s sebou i Miloše

Běž domů Ivane, čeká tě Nataša, to je text jedné velmi známé písničky, která vznikla jako reakce na ruskou válečnou agresi ze srpna 1968 a ve které se zpívá o tom, že Ivan byl hodnej hoch, ale poslali ho do úplně cizí země,

21.8.2018 v 6:15 | Karma článku: 30.87 | Přečteno: 728 | Diskuse

Ondřej Karas

O politických stranách a podvodech u nich

Relativně nedávno u nás proběhly volby. Ono se to zdá „nedávno“, když vzpomeneme na to, jak dlouho někdo dokázal (ne)sestavovat vládu. Pomiňme klišé typu „tihle jsou podvodníci“ a podívejme se na věc z úplně jiného pohledu.

20.8.2018 v 20:44 | Karma článku: 11.90 | Přečteno: 453 | Diskuse
Počet článků 215 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4126

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

Najdete na iDNES.cz