Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Korán do každé školní lavice a pravdivé čtení z prorokova života k tomu

24. 08. 2015 12:04:00
Přidal bych Mein Kampf. A kdo si myslí, že mi definitivně hráblo, buďte vklidu, přidejme i Bibli, speciálně Evangelium, Gítu a Knihu proměn a aspoň kousek z Lenina.

Mělo by se učit, za jakých okolností a jakými metodami byl islám v průběhu celé historie šířen. Jak se lišilo šíření islámu od šíření třeba křesťanství nebo buddhismu. Stejně jako by se pravdivě a v rámci možností komplexně učit, jak proběhla bolševická revoluce v Rusku, co se dělo za následující občanské války, jak se bolševici snažili expandovat do celé Evropy a zatímco fašismus (italský nebo španělský) byl přímou reakcí na tuto urputnou agresi, byl německý nacismus jejím derivátem.

Abychom si rozuměli, nejde o jména evangelistů, apoštolů, letopočty a další faktografické informace, které by nějaký truhlík nejspíš chtěl ověřovat v testech. Jde o pochopení principů oněch příběhů. Příběhů. To slovo zdůrazňuji. Vědět, že Karel IV. založil univerzitu 1348 není důležité, stejně jako je nedůležitá absolutní většina faktografie. Zlomové body vývoje lidské civilizace a pochopení mechanismů, podle jakých probíhaly, důležité jsou. Příběh islamizace nebo bolševizace důležitý je, stejně jako příběh Velké francouzské revoluce. Nejen proto, jak moc jsou si podobné jak ty samotné totalitní ideologie, tak je podobná jejich cesta k moci probíhající za bohorovného přehlížení mlčící většinou. Ty příběhy jsou důležité proto, že máme nakročeno je opakovat.

Prostě dejme školákům nahlédnout do vývoje myšlení v celých souvislostech. Ukažme jim cestu k pochopení myšlení různých společností a přiveďme je k příležitosti naučit se rozlišovat, hodnotit, posuzovat.

Měli by je k tomu vést kriticky a racionálně myslící vzdělaní učitelé. Stejně jako o Hitlerovi by neměli vyprávět členové Dělnické strany, o Leninovi zasloužilé soudružky, o islámu nemají dětem co vyprávět zašátkované subinky vyslané svými arabskými manžely. Nikdo z nich totiž do škol nepatří a to ani jako host. Jde o výuku, ne šíření ideologie.

Tedy popravdě, ty knihy by měl otevřít každý, kdo se cítí povolaný k diskusi o tom, jestli islám patří nebo nepatří do Evropy, jestli Evropa má přijímat miliony muslimských imigrantů, nebo to dělat nemá.

Přiznám, že mě nebaví opakovaně diskutovat s lidmi, kteří nikdy neotevřeli ani stránku Bible nebo Koránu, vlastně nemají ani potuchu, co je tam napsané, netuší nic o tom, jak žili zakladatelé těchto náboženství, neví nic o tom, jak se dané víry šířily do světa - a tuto nevědomost prokládají výkřiky, že je to ani nezajímá, hlavně ať nechám té hloupé xenofobie, protože náboženství jako náboženství a právo na něj je zaručeno listinou práv a svobod.

article_photo

Nejděsivější přitom je, když tuto ignoraci projevují jinak inteligentní lidé, kteří se do krve bijí za ekonomické svobody a už skoro samu existenci státu považují za nevolnictví, nebo liberálové, kteří považují za tak důležitá práva všech menšin, že se hrdě účastní duhových pochodů a považují to za důležitou součást demokracie. A přehlížejí přitom nevybíravý nástup totality, která si s jejich listinou práv a svobod vytře a účastníky duhových pochodů nechá veřejně kamenovat.

Vybavme naše děti vědomostmi a naučme je kriticky a svobodně myslet. Dokud můžeme.

Související články

Nesvoboda zjednodušuje život >>

Iškariotský a maturita z češtiny >>

Jak žili proroci a synové bohů >>

Zbytečný dějepis >>

Proč u nas nemít islámské školy >>

Autor: Tomáš Houška | pondělí 24.8.2015 12:04 | karma článku: 35.35 | přečteno: 1762x

Další články blogera

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1363 | Diskuse

Tomáš Houška

České houfnice v Azerbajdžánu. Na koho asi budou střílet?

Zprávička o tom, že čeští zbrojaři prodali nějaké ty houfnice Azerbajdžánu (přes mezinárodní zákaz), v médiích zapadla. Děje se toho hodně a nejčastější reakcí byla radost, že jsou naši zbrojaři šikovní. Víme koho vyzbrojujeme?

2.10.2017 v 18:05 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 668 | Diskuse

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 883 | Diskuse

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 557 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 24.80 Průměrná čtenost 4060

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.