Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Larp - výlet do jiné reality

11. 08. 2015 19:09:00
Protože je léto, rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru... až do jiné reality. Do larpu.

Pro ty, co neznají onu tajemnou zkratku - LARP (live action role playing) je "živá" hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému. Je to něco na pomezí improvizačního divadla bez publika, zážitkové hry, často s velkými psychoterapeutickými dopady, někdy i s velkým potenciálem vzdělávacím. Hraje se ovšem především sám pro sebe, pro vlastní prožitek – a pak samozřejmě pro ostatní hráče.

Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, zjistí, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. Iluze této jiné reality je podpořena kostýmem, prostředím, rekvizitami. Ve hře si pak počínají tak, jakoby se opravdu ocitli v herní realitě. Organizátoři do hry vstupují různými podněty a pomáhají postavám v jejich "životě" i dosažení jejich cílů.

Co se během této hry stane? Hráči mají možnost prožít si jednání úplně jiných postav, mají možnost jednat způsobem, jak by si v realitě nedovolili, nebo jak by si ani dovolit nechtěli. Na dobu hry se mohou stát někým úplně jiným. S jinou minulostí a hlavně jiným charakterem. Takže kromě prožitku jim to přinese obrovské poznání, jak myslí a vidí svět jiní lidé.

Pokud do hry vstupuje tým, děje se s ním ovšem ještě něco na vyšší úrovni: Hra zbourá sociální vazby a struktury z reálného života, a donutí hráče žít v sociálním systému herním. Tím se otevřou nové hranice, nové vazby, nová poznání.

Hráči po skončení sdílejí dojmy, zážitky a poznatky, takže hra je zakončená určitou "katarzí" - jednak aby její efekt byl co nejvyšší a jednak aby si hráči ze hry neodnášeli různé nechtěné emoce do života. Hraní larpů totiž často odkrývá různá citová zranění z dřívějška, odkrývá různé bloky a negativní afirmace, které si neseme už od dětství. Dobrý larp to často rozkryje a otevře - a kvalitní organizátoři jsou zhusta lidé s psychologickým vzděláním nebo zkušeností, a dovedou s takto rozbouřenou osobností pracovat k jejímu vlastnímu prospěchu. Mnoho lidí larp totiž změní a jeho rozměr terapeutický a přínos pro rozvoj osobnosti je u kvalitních her značný.

Legie - Sibiřský příběh
Legie - Sibiřský příběh (Tomáš Houška)

První larpy vznikly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Inspirací pro ně byly zejména fantasy příběhy a tak nejstarší larpy se odehrávaly ve fantasy světech, často měly podobu „bitvy“ nebo nějaké hrdinské ságy. Těto larpům se často říká dřevárny, podle dřevěných mečů, kterými se v nich bojuje. Postupně ale nabíraly sofistikovanější podobu a lerp dávno není běháním po lese s dřevěným mečem a v prostěradle místo pláště. Dnes to většinou už jsou hry úplně jiné.

První velkou skupinou larpů jsou velké dramatické výpravné hry. Trvají většinou celý víkend, nebo i prodloužený víkend. Účastní se jich desítky hráčů, pracuje se s kostýmy, dobře vybraným prostředím, jejich námět někdy je i ze světa fantasy, ale častěj jde o hry se zaměřením historickým, nebo naopak dystopickým nebo postapokalyptickým, a běžné jsou i hry na náměty fiktivních příběhů ze současnosti.

Svým způsobem extrémní jsou dlouhodobé hry, kterým se říká městské larpy. Ty se odehrávají v současnosti, trvají i několik týdnů nebo měsíců a hráči jimi prolínají svůj běžný život.

Na druhém konci spektra jsou komorní larpy. Ty trvají několik hodin (většinou méně než 6) a hra je psaná pro několik hráčů (většinou méně než 10).

Larpy jsou různou měrou skriptované – jako hráč se dovídáte nejen o prostředí, situaci, svém charakteru, ale často jsou během hry různé okolnosti, které jako postava nemůžete změnit, prostě se stanou, a občas jako součást role a svého charakteru dostanete i skript, tedy některé věci nebo rozhodnutí musí vaše postava udělat ať chcete nebo ne, protože, kdyby neudělala, pokazí tím hru nejen sobě, ale i ostatním.

Míra skriptování a použití skutečných nebo symbolických rekvizit se u různých her velmi liší. Takže někdy je larp blíže spíš onomu prožitkovému divadlu, jindy je to velice volná hra na dané téma.

Hodně čtenářů, pokud sem dočetli, si možná řekne, že larp je třeštění pro náctileté nerdy, jenže ono je to možná úplně jinak. Larp je druh zábavy, který se třeba ve Skandinávii už zavedl a zdomácněl. U nás tato doba velmi brzo přijde. Tak jako jsme zvyklí chodit do kina nebo divadla, bude běžnou formou aktivní chytré zábavy hraní larpu. Namísto partie kvalitní deskovky si mnoho lidí půjde zahrát pěkný komoráček a místo víkendového válení se vyrazí na větší výpravný larp, který jim přinese hluboké a intenzívní prožitky. Larp se během krátké doby stane přirozenou formou zábavy pro všechny lidi bez rozdílu věku.

A stejně tak vzdělávací larp (v knížce Škola pro třetí tisíciletí jsem jim ještě říkal Námětová hra) dokáže žáky a studenty zatáhnout do situace způsobem, jaký jinými prostředky nedokážete. Dějepis nebo společenské vědy učené přes larp jako metodu se najednou dostanou na úplně jinou úroveň.

Larp má totiž mnoho kouzel a bonusů. Na rozdíl od divadla nebo filmu z vás totiž učiní přímého aktéra. Každý hráč je sám sobě hlavním hrdinou svého larpového příběhu. To, o čem při čtení napínavého příběhu, nebo sledování historického filmu sníte, můžete prožít na vlastní kůži.

Jestli jsem vás trochu navnadil a říkáte si, kde byste si nějaký (pro začátek třeba malý komorní) larp mohli zahrát, mám pro vás pár webových adres jako inspiraci:

http://www.hrajlarp.cz

http://larpovadatabaze.cz

http://rolling.cz/projekty.html

http://halabulu.cz

http://cavecanem.rolling.cz

http://www.larpportal.org/web/legie-sibirsky_pribeh//

http://www.larpportal.org/cs/web/de-la-bete

http://albigensti.cz

https://www.facebook.com/groups/larp.pozvanky/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/larpcz/?fref=ts

https://www.facebook.com/albigensti?ref=ts&fref=ts

http://hrajularpy.cz

http://www.crex.eu/zazitky

http://www.larp.cz

http://www.larpard.cz

(Notoričtí hráči a znalci larpu mi prominou určitou polopatičnost a zjednodušení nutná pro obecnou srozumitelnost lidem z mimolarpového světa. Stejně tak mi odpusťte, že ty webové adresy nejsou kompletní a určitě jsem mnoho webů opoměl - nechtěl jsem tu spáchat vyčerpávající rozcestník, k tomu jsou určitě lepší zdroje, ale opravdu inspiraci hlavně pro dosavadní nehráče, by mohli někde začít, našli si hru, kterou svůj stav "ne-hráče" mohli změnit na stav "hráč".)


Autor: Tomáš Houška | úterý 11.8.2015 19:09 | karma článku: 17.95 | přečteno: 1320x

Další články blogera

Tomáš Houška

Já chci taky přidat!

Poslanec Pávek se ve sněmovně vyjádřil, že poslanci berou málo a je spravedlivé, aby se jejich platy trvale valorizovaly, protože dřou jak koně. Nebo tak nějak. A tak zde je má krátká odpověď všem Pávkům.

31.10.2018 v 9:40 | Karma článku: 42.90 | Přečteno: 2246 | Diskuse

Tomáš Houška

Budete vyvěšovat vlajku Tibetu?

Kdekterý politik sdílí na sciálních sítích fotku, jak vyvěšuje tibetskou vlajku. Některým není blbé tím spamovat nejrůznější skupiny a diskuse, které s Tibetem nemají moc společného. A co vy? Přidáte se?

12.3.2018 v 9:54 | Karma článku: 38.06 | Přečteno: 1381 | Diskuse

Tomáš Houška

Opravte ty voliče!

Všude na mě koukají sofistikované analýzy co to té půlce národa je, že volila špatně. Tedy Zemana. Za tím je nějaká jejich nedostatečnost. Jsou porouchaní. Kdyby byli v pořádku, volili by správně.

30.1.2018 v 9:35 | Karma článku: 47.34 | Přečteno: 8156 | Diskuse

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 30.07 | Přečteno: 1720 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Andrle

Pár chlebíčků a bude jasno

Budou hranice zavřené dva roky nebo rok? Anebo jen do Vánoc, či dokonce pouze do léta? A co školy? Co obchody? Kdy a jak se bude situace vracet do normálu?

5.4.2020 v 20:58 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jan Klar

Deník spisovatele – co přijde po 20 letech politické korektnosti?

Každá doba má svůj začátek i svůj konec, což může být útěchou pro toho, kdo vidí o trochu dál a vnímá dekadentní rysy, které konec dnešní doby předcházejí.

5.4.2020 v 18:36 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 327 | Diskuse

Pavel Liprt

Žába, princezna a moje žena

Moje ženuška projevila přání jít o dnešní slunečné neděli někam na výlet. Nejlépe tam, kde nejsou lidé. Řekl jsem si, proč jí to přání nesplnit.

5.4.2020 v 17:01 | Karma článku: 17.20 | Přečteno: 359 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Koronavirus a Koněvova socha (konspirativní úvaha)

Je to divné. Koronavirem se na světě nakazilo přes milion lidí, více než 60 tisíc zemřelo, ale dočetl jsem se, že například v roce 2018 se nakazilo tuberkulózou 10 milionů lidí a 1,5 milionu zemřelo, jen žádný humbuk z toho nebyl.

5.4.2020 v 14:09 | Karma článku: 14.52 | Přečteno: 484 | Diskuse

Karel Trčálek

Hnusitská epopej V.: „Za časů Jiřího z Poděbrad“

O Jiřím z Poděbrad vědí historici jen to, že se jmenoval Jiří z Poděbrad. Co by bylo u někoho zoufale málo, je u Jiřího z Poděbrad, který se jmenoval Jiří z Poděbrad, víc než dost

5.4.2020 v 11:11 | Karma článku: 6.39 | Přečteno: 226 | Diskuse
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4208

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

Najdete na iDNES.cz