Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Larp - výlet do jiné reality

11. 08. 2015 19:09:00
Protože je léto, rád bych vás vzal na výlet hodně hodně daleko, přes propast času, prostoru... až do jiné reality. Do larpu.

Pro ty, co neznají onu tajemnou zkratku - LARP (live action role playing) je "živá" hra, jejíž účastníci přijmou předem vytvořené role hrdinů v příběhu (ten má svůj obrysový scénář) a tedy vstoupí do pocitů a jednání postavy žijící v určitém sociálním systému. Je to něco na pomezí improvizačního divadla bez publika, zážitkové hry, často s velkými psychoterapeutickými dopady, někdy i s velkým potenciálem vzdělávacím. Hraje se ovšem především sám pro sebe, pro vlastní prožitek – a pak samozřejmě pro ostatní hráče.

Účastníci dostanou postavy v příběhu, přečtou si, co je jejich postava zač, jakou má minulost, zjistí, jak je příběh rozehraný a co je cílem jednotlivých postav. A pak se změní ve svou postavu a ocitnou se v jiné realitě. Iluze této jiné reality je podpořena kostýmem, prostředím, rekvizitami. Ve hře si pak počínají tak, jakoby se opravdu ocitli v herní realitě. Organizátoři do hry vstupují různými podněty a pomáhají postavám v jejich "životě" i dosažení jejich cílů.

Co se během této hry stane? Hráči mají možnost prožít si jednání úplně jiných postav, mají možnost jednat způsobem, jak by si v realitě nedovolili, nebo jak by si ani dovolit nechtěli. Na dobu hry se mohou stát někým úplně jiným. S jinou minulostí a hlavně jiným charakterem. Takže kromě prožitku jim to přinese obrovské poznání, jak myslí a vidí svět jiní lidé.

Pokud do hry vstupuje tým, děje se s ním ovšem ještě něco na vyšší úrovni: Hra zbourá sociální vazby a struktury z reálného života, a donutí hráče žít v sociálním systému herním. Tím se otevřou nové hranice, nové vazby, nová poznání.

Hráči po skončení sdílejí dojmy, zážitky a poznatky, takže hra je zakončená určitou "katarzí" - jednak aby její efekt byl co nejvyšší a jednak aby si hráči ze hry neodnášeli různé nechtěné emoce do života. Hraní larpů totiž často odkrývá různá citová zranění z dřívějška, odkrývá různé bloky a negativní afirmace, které si neseme už od dětství. Dobrý larp to často rozkryje a otevře - a kvalitní organizátoři jsou zhusta lidé s psychologickým vzděláním nebo zkušeností, a dovedou s takto rozbouřenou osobností pracovat k jejímu vlastnímu prospěchu. Mnoho lidí larp totiž změní a jeho rozměr terapeutický a přínos pro rozvoj osobnosti je u kvalitních her značný.

Legie - Sibiřský příběhLegie - Sibiřský příběh (Tomáš Houška)

První larpy vznikly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Inspirací pro ně byly zejména fantasy příběhy a tak nejstarší larpy se odehrávaly ve fantasy světech, často měly podobu „bitvy“ nebo nějaké hrdinské ságy. Těto larpům se často říká dřevárny, podle dřevěných mečů, kterými se v nich bojuje. Postupně ale nabíraly sofistikovanější podobu a lerp dávno není běháním po lese s dřevěným mečem a v prostěradle místo pláště. Dnes to většinou už jsou hry úplně jiné.

První velkou skupinou larpů jsou velké dramatické výpravné hry. Trvají většinou celý víkend, nebo i prodloužený víkend. Účastní se jich desítky hráčů, pracuje se s kostýmy, dobře vybraným prostředím, jejich námět někdy je i ze světa fantasy, ale častěj jde o hry se zaměřením historickým, nebo naopak dystopickým nebo postapokalyptickým, a běžné jsou i hry na náměty fiktivních příběhů ze současnosti.

Svým způsobem extrémní jsou dlouhodobé hry, kterým se říká městské larpy. Ty se odehrávají v současnosti, trvají i několik týdnů nebo měsíců a hráči jimi prolínají svůj běžný život.

Na druhém konci spektra jsou komorní larpy. Ty trvají několik hodin (většinou méně než 6) a hra je psaná pro několik hráčů (většinou méně než 10).

Larpy jsou různou měrou skriptované – jako hráč se dovídáte nejen o prostředí, situaci, svém charakteru, ale často jsou během hry různé okolnosti, které jako postava nemůžete změnit, prostě se stanou, a občas jako součást role a svého charakteru dostanete i skript, tedy některé věci nebo rozhodnutí musí vaše postava udělat ať chcete nebo ne, protože, kdyby neudělala, pokazí tím hru nejen sobě, ale i ostatním.

Míra skriptování a použití skutečných nebo symbolických rekvizit se u různých her velmi liší. Takže někdy je larp blíže spíš onomu prožitkovému divadlu, jindy je to velice volná hra na dané téma.

Hodně čtenářů, pokud sem dočetli, si možná řekne, že larp je třeštění pro náctileté nerdy, jenže ono je to možná úplně jinak. Larp je druh zábavy, který se třeba ve Skandinávii už zavedl a zdomácněl. U nás tato doba velmi brzo přijde. Tak jako jsme zvyklí chodit do kina nebo divadla, bude běžnou formou aktivní chytré zábavy hraní larpu. Namísto partie kvalitní deskovky si mnoho lidí půjde zahrát pěkný komoráček a místo víkendového válení se vyrazí na větší výpravný larp, který jim přinese hluboké a intenzívní prožitky. Larp se během krátké doby stane přirozenou formou zábavy pro všechny lidi bez rozdílu věku.

A stejně tak vzdělávací larp (v knížce Škola pro třetí tisíciletí jsem jim ještě říkal Námětová hra) dokáže žáky a studenty zatáhnout do situace způsobem, jaký jinými prostředky nedokážete. Dějepis nebo společenské vědy učené přes larp jako metodu se najednou dostanou na úplně jinou úroveň.

Larp má totiž mnoho kouzel a bonusů. Na rozdíl od divadla nebo filmu z vás totiž učiní přímého aktéra. Každý hráč je sám sobě hlavním hrdinou svého larpového příběhu. To, o čem při čtení napínavého příběhu, nebo sledování historického filmu sníte, můžete prožít na vlastní kůži.

Jestli jsem vás trochu navnadil a říkáte si, kde byste si nějaký (pro začátek třeba malý komorní) larp mohli zahrát, mám pro vás pár webových adres jako inspiraci:

http://www.hrajlarp.cz

http://larpovadatabaze.cz

http://rolling.cz/projekty.html

http://halabulu.cz

http://cavecanem.rolling.cz

http://www.larpportal.org/web/legie-sibirsky_pribeh//

http://www.larpportal.org/cs/web/de-la-bete

http://albigensti.cz

https://www.facebook.com/groups/larp.pozvanky/?fref=ts

https://www.facebook.com/groups/larpcz/?fref=ts

https://www.facebook.com/albigensti?ref=ts&fref=ts

http://hrajularpy.cz

http://www.crex.eu/zazitky

http://www.larp.cz

http://www.larpard.cz

(Notoričtí hráči a znalci larpu mi prominou určitou polopatičnost a zjednodušení nutná pro obecnou srozumitelnost lidem z mimolarpového světa. Stejně tak mi odpusťte, že ty webové adresy nejsou kompletní a určitě jsem mnoho webů opoměl - nechtěl jsem tu spáchat vyčerpávající rozcestník, k tomu jsou určitě lepší zdroje, ale opravdu inspiraci hlavně pro dosavadní nehráče, by mohli někde začít, našli si hru, kterou svůj stav "ne-hráče" mohli změnit na stav "hráč".)


Autor: Tomáš Houška | úterý 11.8.2015 19:09 | karma článku: 15.79 | přečteno: 1243x

Další články blogera

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1363 | Diskuse

Tomáš Houška

České houfnice v Azerbajdžánu. Na koho asi budou střílet?

Zprávička o tom, že čeští zbrojaři prodali nějaké ty houfnice Azerbajdžánu (přes mezinárodní zákaz), v médiích zapadla. Děje se toho hodně a nejčastější reakcí byla radost, že jsou naši zbrojaři šikovní. Víme koho vyzbrojujeme?

2.10.2017 v 18:05 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 668 | Diskuse

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 883 | Diskuse

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 557 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Libuse Palkova

Jídlo a jazykověda

Nežijeme abychom jedli, ale jíme, abychom žili, říká známé přísloví. V češtině najdete mnoho obratů rčení a přirovnání, která se jídla a poživatin nějak týkají, i když nejde právě o proces stravování.

18.11.2017 v 20:36 | Karma článku: 14.06 | Přečteno: 611 | Diskuse

Jana Slaninová

Zeman, Babiš, Bartoš a ti další, jsou osvícení!

A fakt nekecám. Už tolik času to mám možnost pozorovat. A to aniž bych o to zrovinka nějak stála. Mám i důkazy!

18.11.2017 v 17:40 | Karma článku: 12.92 | Přečteno: 531 | Diskuse

Lubomír Vít

Je křesťanství jenom pohádka?

To do nás vtloukali komunisté. Ve škole nás učili, že náboženství vzniklo aby ovládalo masy. Dokonce byla písnička, poručíme větru dešti,kdy má pršet a kdy vát.

18.11.2017 v 16:31 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 368 |

Mirka Švarcová

Mí prarodiče jsou pašáci!

Procházím se po domě, je ve mně malá dušička, je mi úzko. V tom domě jsem strávila celé svoje dětství. Krásné dětství. S babi a dědou v líbánkách i hádkách, ale vždy s nimi byla ve finále velká legrace.

18.11.2017 v 15:37 | Karma článku: 24.64 | Přečteno: 549 | Diskuse

Pavel Vrba

Horor, co povstal z mlžného oparu.

K tomu, když si ještě pomyslím, že k tomu došlo vlastně díky mé vlastní iniciativě. Ach jo. Na druhou stranu, zase kdyby k tomu nedošlo, neuvědomil bych si, jaké existuje propojení mezi jízdou autem v mlze, úklidem a nákupem.

18.11.2017 v 14:15 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 24.80 Průměrná čtenost 4060

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.