Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Plné lodě Afričanů, střelba v Tunisu a princip popření

29. 06. 2015 10:03:00
Pamatujete z Planey opic tu scénu, když Charlton Heston složí vlaštovku a ukáže opičímu šéfovi, že může létat? A opičí boss vlaštovku, kterou právě viděl letět, zmuchlá a řekne, že nelétá? Létání je v rozporu s jeho vnímáním světa

Prostě popře evidentní fakt (a nejspíš tomu sám věří). Protože připustit si, že lítat může by znamenalo zhroucení celé konstrukce skze kterou do té doby vnímal svět.

Jedna slečna mi tuhle vynadala, že vytvářím problém, když mluvím o té imigraci. Protože ta žádný problém nepředstavuje, a vlastně kdo ví, jestli nějaká imigrace vůbec existuje, celé je to mediální kachna a temné spiknutí. Problém jsem já, protože jsem napsal evidentně nenávistný článek. (I tenhle blog vyhodnotí jako nenávistný.)

Smršť teroristických útoků, které se dějí skoro denně, neexistuje. A jestli se nějaké staly, nemají nic společného s islámem. Nu ano, byli to shodou okolností muslimové, ale nemůže za to islám. Vždyť se k němu hlásí jeden a půl miliardy lidí. Není problém. Nebezpeční jsou lidé, kterým se nelíbí.

Když o problému nebudeme mluvit, znamená to, že neexistuje. Problém vzniká ve chvíli, kdy o něm začnete mluvit a chtít ho řešit. Podobná debata občas nastává třeba když se provalí nevěra: Není problém samotná nevěra, učiněné zlo je, že se na ni přišlo. Nebo pacient, který se od lékaře dozví zlou diagnózu, obviní lékaře, že si to vymyslel, neb mu chce ublížit. Maximálně tak připustí, že doktor je bordelář a popletl výsledky z laboratoře a pronáší tady omylem diagnózu, která patří k někomu úplně jinému.

V psychologii je to čítankový jev: Popření, negace.

Často v kombinci s projekcí a přesunem. Pocity, které prožívají, projektují do vás, protože jsou přesvědčeni, že je ve skutečnosti prožíváte vy. Největší zlo jsou ti náckové, co těm hodným muslimům chtějí upírat ústavou zaručená práva na svobodu vyznání. Nebo Proč je proboha nenávidíte? Fakt, že k nikomu nenávist nechováte a odmítnutí ideologie absolutně neznamená nenávist vůči jejím nositelům takovým lidem, prosím, nevysvětlujte. V tu chvíli je to marné. V jejich obrazu je to jasné Nenávidíte vše nové a všechny cizince byste nejraději postavili ke zdi a basta.

Popření je způsob reakce lidské psychiky na stresovou nebo frustrující situaci. Pokud míra frustrace přesáhne mez, kdy je člověk schopný jí efektivně čelit nějakou reakcí, mozek si podvědomě spouští obraný val. Člověk dojde k přesvědčení, že ta situace vůbec neexistuje.

Pokud se člověk něčeho obává, snaží se to řešit. Pokud je zdroj obav větší, stoupá motivace řešit to. Ale ne trvale a lineárně. Když je míra zátěžové situace větší než je určitá kritická hranice, kterou má každý jinde, naše psychika se od problému vzdálí a popření je jednou z typických a častých reakcí.

Lidé popírající evidentní (tíživou) realitu brání svou vnitřní integritu a duševní zdraví tváří tvář situaci, která je příliš zlá, než aby ji mohli řešit, nebo k jejímu řešení přispět. Jejich strach z reality je příliš velký a proto ji raděj popřou. Prostě se to neděje, a nemluvte o tom, protože to, co říkáte, je samá nenávist.

A tak bych jim chtěl vzkázat: Nebojte se tolik. Situace je složitá, ale zvládnout se dá. Nemusíme se před islamisty duševně složit a utíkat k nefunkčním psychickým obranným obelháváním sebe sama, že neexistují, případně, že islám je úplně f pohodě, i když prosté přečtení koránu i všechny zkušenosti říkají, že není. Protože f pohodě není žádná totalita a je jedno, jestli si říká vláda lidu, nacionální socialismus nebo víra v jediného správného Boha a jeho proroka.

Pojďte si realitu připustit a pak se společně podívat na možnosti, jak ji řešit. Popírání a pštrosí politika apeasementu řešení jen odloží v čase, zato ho učiní mnohem bolavějším a obtížnějším.

Související články

Nebuďme nelidi, vždyť i Češi po Mnichovu utíkali na západ >>

Do Evropy nemíří žádní uprchlíci >>

Zapomeňte na svobodu, přichází svět míru >>

Politické hnutí převlečené za náboženství >>

Odmítá islám, je nácek >>

Chci pomoci Afričanům >>

V globálním světě kvete globální multizávist >>

Nebojím se terorismu >>

Nekřivděme umírněným fašistům >>

Autor: Tomáš Houška | pondělí 29.6.2015 10:03 | karma článku: 36.18 | přečteno: 1780x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Tenhle průšvihář je prostě na vyhazov. Marnost nad marnost.

„Je to průšvihář, dělá si co chce a já nemám čas se o něj starat. Je ve zkušebce, tak ho prostě propustíme,“ navrhl na poradě manažer skladu na adresu kolegy, který k němu nedávno nastoupil.

21.2.2024 v 6:45 | Karma článku: 8.89 | Přečteno: 289 | Diskuse

Jiří Herblich

Peníze skloňované všemi, však co znamenají doopravdy?

Nikdo nepochopí peníze, když nepochopí jejich význam, ten není v hromadění, ale možnosti směny. Toť celé.

21.2.2024 v 6:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 43 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Nekritizuj

,,Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc," zpívá se v jedné slavné veselohře, kterou všichni znají, ale mnozí by si ji měli pouštět každé ráno při probuzení. Pak by se možná chovali k druhým jinak.

20.2.2024 v 19:51 | Karma článku: 19.13 | Přečteno: 378 | Diskuse

David Vlk

Koho přivezli traktoristi do Prahy?

Ta touha to těm nafrněným Pražákům nandat, ta vášeň s jakou je možno je kopnout nohou v gumáku do pražského úsměvu a jak jim rozrajtovat ty jejich nafrněné magistrály .

20.2.2024 v 14:44 | Karma článku: 40.80 | Přečteno: 3369 | Diskuse

Yngvar Brenna

Nakročeno k Velikonocům, největšímu křesťanskému svátku

Poučte se o norských masopustních tradicích. K těm, jež se dnes vesměs již nedodržují, patřily rozjímání a duchovní přípravy na hlavní svátek roku. Další tradice, jež se k němu stále do jisté míry vážou, vám nyní přiblížím zde.

20.2.2024 v 10:06 | Karma článku: 7.46 | Přečteno: 113 |
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4320

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...