Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Svět není spravedlivý

28. 04. 2015 9:37:32
Nic moc jsem nezdědil, zato naše sousedka po své pratetě barák za miliony a ještě tučné konto! A mému známému Honzovi rodiče umetli cestičku, takže to má pěkně jednoduché, udělat dobrou kariéru. Mně nikdo cestičku neumetal. Svět není spravedlivý a mělo by se s tím něco dělat.

Někteří rodiče své děti perfektně připraví do školy, jiné vůbec. Samozřejmě ty první pak mají větší naději na to, že budou úspěšnější ve škole, dosáhnou vyššího vzdělání a budou mít vyšší příjmy.

Narodil jsem se v Evropě v klasické středostavovské rodině a v relaci zbytku Země patřím tedy mezi hodně bohaté lidi. Považte bez vlastního přičinění! Zatímco nebohý Eritrejec se narodil v prachu hliněné chatrče a bude to v životě mít hodně těžké.

To není spravedlivé! Opravme to! Rozdělme všem stejně! Dětem z rodin, kde se jim rodiče nevěnují vybojujme stejné podmínky jako těm z rodin, kde o budoucnost dětí zájem mají!

Všem stejně!

Sakra, neslyšel jsem já to už někdy někde?

Debata o spravedlivosti světa je strašně nebezpečná.

Svět totiž spravedlivý není. Nemůže být. Nikdy mi to nikdo nesliboval.

Nespravedlnost vzniká už v okamžiku, kdy se rodíme každý s jinými schopnostmi. Chceme do toho zasáhnout? Když zjistíme, že jedno dítě bude opravdu mimořádně nadané, přece to není fér. Zdebilizujeme ho trochu, abychom srovnali výchozí podmínky?

Když si uvědomíme, že Evropa je krutě bohatá (protože tu poslední desítky, možná stovky generací krutě pracují a vypořádávají se podmínkami, které ve skutečnosti nejsou kdovíjak příznivé), měli bychom si tu rozpoutat nějakou pěknou náboženskou válku, vybourat část průmyslu a tak nějak se navrátit do lůna neposkvrněné primitivnosti, abychom se přiblížili průměrnému Afričanovi?

Měli bychom se vzájemně na potkání lískat kabely vytrženými z elektrických rozvodů, abychom projevili dostatečné pokání za náš dědičný hřích evropanství?

Prostě musíme zůstat konzistentní. Buď budeme vnímat každou nespravedlnost a zahájíme Velkou očistu světa od nepravostí, nebo přijmeme, že svět je takový jaký je a náš úkol není ho opravit, ale žít v něm. Mimojiné proto, že všechny ty Velké očisty světa končily pravidelně hromadnými hroby a velkým rozčarováním.

Pokud přijmeme svět jaký je, bez křivých interpretací, uvědomíme si, že žádný „dědičný hřích bohatství“ neneseme. To, že sousedka zdědila prachy a já ne, není nespravedlivé, je to prostě normální. Nedává mi to právo ve jménu vyšší spravedlnosti chtít její barák, ani jeho část, dokonce ani se do něj bez zeptání nakvartýrovat.

Každý se narodíme s nějakými schopnostmi, nějakým ať už hmotným či nehmotným dědictvím a na nás není poměřit se, jestli je stejné jako to, s čím se narodil soused, ale to, jak s tím svým naložíme. Jaký jednou bude poměr mezi tím, co jsem zdědil já a co moje děti. A správně tušíte, že nemyslím jen na peníze nebo na dům na hezké adrese. Mezi naše dědictví patří naše schopnosti, dovednosti okoukané od těch před námi, vzorce chování přebírané od útlého dětství, žebříčky hodnot, země, ve které žijeme a kterou generace našich předků přivedly k té prosperitě, ke které ji přivedly.

Pokud někdo myslí, že to není fér, měl by začít u sebe. Rozdat, případně spálit majetek, nějakou brutální drogou si trochu srovnat inteligenci, začít pravidelně mlátit ženu a děti a vydat se vstříc stejnosti.

Autor: Tomáš Houška | úterý 28.4.2015 9:37 | karma článku: 35.46 | přečteno: 1575x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Irena Houdková

Tenhle průšvihář je prostě na vyhazov. Marnost nad marnost.

„Je to průšvihář, dělá si co chce a já nemám čas se o něj starat. Je ve zkušebce, tak ho prostě propustíme,“ navrhl na poradě manažer skladu na adresu kolegy, který k němu nedávno nastoupil.

21.2.2024 v 6:45 | Karma článku: 10.70 | Přečteno: 339 | Diskuse

Jiří Herblich

Peníze skloňované všemi, však co znamenají doopravdy?

Nikdo nepochopí peníze, když nepochopí jejich význam, ten není v hromadění, ale možnosti směny. Toť celé.

21.2.2024 v 6:36 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 48 | Diskuse

Karla Šimonovská - Slezáková

Nekritizuj

,,Ten umí to a ten zas tohle a všichni dohromady uděláme moc," zpívá se v jedné slavné veselohře, kterou všichni znají, ale mnozí by si ji měli pouštět každé ráno při probuzení. Pak by se možná chovali k druhým jinak.

20.2.2024 v 19:51 | Karma článku: 21.28 | Přečteno: 552 | Diskuse

David Vlk

Koho přivezli traktoristi do Prahy?

Ta touha to těm nafrněným Pražákům nandat, ta vášeň s jakou je možno je kopnout nohou v gumáku do pražského úsměvu a jak jim rozrajtovat ty jejich nafrněné magistrály .

20.2.2024 v 14:44 | Karma článku: 41.24 | Přečteno: 3592 | Diskuse

Yngvar Brenna

Nakročeno k Velikonocům, největšímu křesťanskému svátku

Poučte se o norských masopustních tradicích. K těm, jež se dnes vesměs již nedodržují, patřily rozjímání a duchovní přípravy na hlavní svátek roku. Další tradice, jež se k němu stále do jisté míry vážou, vám nyní přiblížím zde.

20.2.2024 v 10:06 | Karma článku: 7.47 | Přečteno: 117 |
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4320

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...