Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mojí holčičku chtějí poslat do války!

15. 04. 2015 18:15:00
Zlí imperialisté chtějí odvést mladé lidi v 18 letech do války, protože potřebují někoho, kdo bude hájit ty odporné útočné agrese Američanů všude po světě!

Taky na vás tyhle šílenosti vykukují ze všech koutů internetu, kam se podíváte?

A není to pravda? Aspoň trochu?

Není. Odvod totiž nikoho nikam neposílá, při odvodu se prostě zjistí, kdo by jaké služby byl schopný a současně se zjistí, jestli by byl ochotný. Pojem odvody totiž tak úplně nevystihuje podstatu: Armáda nechce nikdoho "odvádět", odvodem si armáda udělá představu o tom, jaké jsou reálné počty potenciálních záloh.

Samozřejmě, že nikomu soudnému nejde o nahrazení profesionální armády branci. To totiž v dnešní době ani není možné. Ale v případě jakéhokoli bezpečnostního průšvihu je v armádě spousta pozic, které mohou obsadit vojáci i nevojáci, byť jejich výcvik nebude kdovíjaký.

Jestli je potřebujeme? Ano. Pokud nejsme ochotni připustit, že v dostatečné síle budeme držet armádu profesionální, což by nebylo efektivní, prostě potřebujeme i zálohy. To jsou dvě různé nohy, na kterých stojí bezpečnost země. A protože každý z fyziky víme, že ke stabilitě jsou zřeba takové opěrné body tři, tak zmiňme, že tím třetím jsou naši spojenci. Z čehož vyplývá, že když do něčeho spadneme sami, oni nás v tom nenechají, ale současně i náš závazek, že v průšvihu nenecháme my je.

Pokud někoho napadne, že nás "mělo chránit NATO", má zcela pravdu. Ano. My jsme NATO. My jsme odpovědní za obranu všech členů NATO. Tedy nás i našich ostatních spojenců. Musíme se na ní spravedlivě podílet.

Jestli tam patří i ženy? No, jestli myslíme rovnoprávnost vážně a nechceme ji brát jen jako kavárenské žvanění o gendrové vyrovnanosti evropských grantů, tak ano. Nikdo si asi nepředstavuje, že půjdou s výsadkáři válčit do týlu nepřítele, ale tank či stíhačku může pilotovat žena stejně dobře jako muž, nehledě k tomu, že v týlu armády je v případě konfliktu spousta pozic, které, zůstaneme-li v zajetí genderových stereotypů, budou ženy vykonávat dokonce ještě lépe než muži. Tedy ano, i ženy patří do záloh armády.

Jestli vůbec chceme tuhle zemi bránit? To mi přijde nejabsurdnější a zprominutím nejpitomější připomínka. Že tu ta zlá vláda bere lidem svobodu... Kdyby naši pradědečci neměli vůli vybojovat vlastní stát, žádný nemáme. Jestli chceme být svobodní hrdí občané svobodného státu, neodmyslitelně k tomu patří odpovědnost za to, že svojí svobodu chceme bránit. Není náhoda, že po dlouhý čas bylo právo vlastnit a užívat zbraň vyhrazeno šlechticům. Svoboda má svojí cenu, nepřichází automaticky. Tou cenou je mj. ochota za tu svobodu bojovat. Schopnost a odhodlání bránit svou svobodu totiž onu svobodu teprve doopravdy deklaruje.

Jestli by nám nebylo lépe, kdybychom byli neutrálním státem bez armády? Pardon, je to další nesmysl. Žádný stát na světě není neutrální tím, že vyhlásí svou neutralitu. Neutralita z principu vzniká tak, že okolní státy se zaručí za bezpečnost toho neutrálního. Být "neutrální" znamená být zcela odkázán na libovůli toho, kdo dobře vyzbrojenou a vycvičenou armádu má. To chceme?

Armáda vede k válce. Všichni aktivisté to říkají. Pravda je ale přesně opačná. Právě armádám vděčíme za to, že tu minulých 70 let byl mír. Teprve v okamžiku, kdy potenciální nepřátelé vidí, že by narazili na odpor, nezaútočí. Už Římané říkali, že zárukou míru je dobrá armáda. Vnímejme, ne poplácání po ramenou, že se nenapadneme. Chceme-li si tu rychle a bezpečně způsobit nějaký pěkný bezpečnostní průšvih, rozpusťme armádu a pak sledujme, co bude následovat.

Že bych změnil názor, kdybych měl děti? Ale já mám děti přesně v tom věku. Přeju jim šťastný a svobodný život vmíru a pohodě. A proto je učím, že každý má tu svobodu, kterou si uhájí. Ať jako jednotlivec nebo jako stát. Aby tu svou uměli uměli obhajovat, kdyby k tomu náhodou byli nuceni.

A že nám nic nehrozí, vždyť žijeme v radostné době, ve světě, kde je už 70 let mír? Prosím, probuďme se všichni z toho snu, než nás vyburcuje někdo jiný, a to způsobem, který se nám nebude líbit.

Autor: Tomáš Houška | středa 15.4.2015 18:15 | karma článku: 35.82 | přečteno: 3077x

Další články blogera

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 27.16 | Přečteno: 1362 | Diskuse

Tomáš Houška

České houfnice v Azerbajdžánu. Na koho asi budou střílet?

Zprávička o tom, že čeští zbrojaři prodali nějaké ty houfnice Azerbajdžánu (přes mezinárodní zákaz), v médiích zapadla. Děje se toho hodně a nejčastější reakcí byla radost, že jsou naši zbrojaři šikovní. Víme koho vyzbrojujeme?

2.10.2017 v 18:05 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 668 | Diskuse

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 883 | Diskuse

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 557 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Mirka Švarcová

O podlaháři, topenáři a kuchyňáři aneb kluci v akci

Jsou to partneři tří ženských, které byly pozvané svou kamarádkou na kolaudaci domu. Napekly jsme, nakoupily víno a vyrazily se svými idoly do našeho letitého snu, krásného, pohádkového domu se zahradou..

17.11.2017 v 17:16 | Karma článku: 11.61 | Přečteno: 468 | Diskuse

Zuzana Růžičková

Listopad 89 očima studentského insidera

Listopad 1989 - to jsou pro mě živé vzpomínky. Byla jsem přímo v revolučním epicentru. Studovala jsem přírodovědu na Albertově v samé centrále toho všeho.

17.11.2017 v 9:43 | Karma článku: 15.12 | Přečteno: 377 |

Bedřich Dvořák

Tak jsem se hezky projel.....

Den před státním svátkem jsem jel z Prahy směrem na Kostelec nad Černými lesy. To by nebylo nic zvláštního, jen jsem tuto trasu nejel dostatečně dlouho. Nechtěl jsem přejíždět u Říčan na českobrodskou silnici a tak jsem dál.

16.11.2017 v 21:40 | Karma článku: 11.37 | Přečteno: 347 | Diskuse

Martin Houška

Býčkovice potřebují změnu, připravme se na ní!

Obec Býčkovice má jeden veliký problém, Tím problémem je bohužel její samotné vedení. Nečekejme na konec volebního období a zamysleme se již nyní co dál...

15.11.2017 v 21:12 | Karma článku: 6.29 | Přečteno: 300 | Diskuse

Šimon Rožánek

Nabízím k pronájmu vězeňskou celu v centru Prahy!

Napadl mě způsob, jak otestovat tragický nedostatek dostupného bydlení v Praze jednoduchým experimentem. Na internetu jsem našel fotky vězeňské cely, kterou budu vydávat za garsonku a nabídnu ji k pronájmu.

14.11.2017 v 13:08 | Karma článku: 18.55 | Přečteno: 697 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 24.80 Průměrná čtenost 4060

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.