Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Kdo je odpovědný za uprchlíky?!

19. 12. 2014 11:10:12
Podle Halíka je to jasné: Je naší morální povinností přijímat uprchlíky. My máme, oni potřebují, je to jasné. Nebo není?

Ona tahle otázka ukazuje na dokonalý zmatek, který jsme si v našem vnímání odpovědností vytvořili. To, že někdo má a někdo ne, není pro toho prvního žádným způsobem zavazující. To je první problém. Takhle uvažují nejryzejší socialisté: Všichni by měli mít stejně. Neměli. Nerovnováha má nějaké okolnosti a příčiny.

Zapátráme-li po příčinách, proč některé země trvale generují tisíce a tisíce běženců, nemůžeme přehlédnout (pokud tedy přehlížet nechceme záměrně), že problém je především v té zemi samotné. Problém je v tom, jak se tam vládne, jak se hospodaří, jak se vláda dané země snaží něco se situací dělat. Pokud je v některých zemích standardem, že otec zplodí dvanáct dětí, ačkoli je neuživí, je logickým důsledkem, že deset z nich zemře hlady a na nějakou nemoc. Je to smutné. Ale je to odpovědnost onoho otce, případně vlády, která dalším a dalším generacím nezajistí elementární vzdělání, které by zajistilo, že se to nebude v další generaci opakovat. Není to odpovědnost Evropana, a to ani v okamžiku, kdy mu v téže době v chlebníku zplesniví půlka nesnědeného bochníku. 

Zní to cynicky, ale není. Je to absolutně logické a z vývojového pohledu nutné. Chybné vzorce chování by neměly být posilovány - třeba tím, že jeho deset dětí nakrmíme místo něj. Kamenujte mě coby nelidu, ale je to tak.

Můžeme se bavit o tom, že to sice není naše povinnost, ale z čistě lidského pohledu bychom jim měli pomoci. Ano je to moudré a je to výraz lidskosti. Naše pomoc by měla vést ke zlepšení jejich situace. Tedy měli bychom pomoci jejich dětem dát aspoň elementární vzdělání, měli bychom jim ukázat vzorce chování, které budou funkční. Tedy, že správné je nemít dvanáct dětí, pokud uživím nejvýš dvě. Pokud tuto funkční pomoc přijmou, bude to fajn, pokud tuhle pomoc nechtějí, je mi líto. Nezavazuje mě to pomáhat způsobem, o němž jsem přesvědčený, že nevede k systémové změně. Pokud politický systém dané země nepřipouští třeba vzdělání dívek, je to tragické, ale odpovědnost nesou občané té země, že něco podobného připustili. 

Jak je to s imigranty a uprchlíky? Každá zdravá společnost nejvíce chrání své děti a ženy. Je-li někde zle, zdravá společnost schovává (třeba do emigrace) nejdříve děti a jejich maminky, otcové z místa průšvihu odcházejí poslední. Rozhoří-li se někde válka a místní rodiny s dětmi budou hledat možnost dočasně uchránit své děti před jejími hrůzami, budu horovat pro to, ať jim pomůžeme. Je-li debata, máme-li přijmout děti křesťanů a jezídů ze Sýrie do doby než tam ustane masakrování nemuslimských enkláv, jsem pro. Je to gesto člověčenství. Až tam válka ustane, tyhle děti se tam vrátí a možná budou budovat nějakou lepší budoucnost své země. Ale všichni vnímáme, že je to úplně jiná situace, než když k Sicílii míří loď se stovkami chlápků v produktivním věku, kteří se za uprchlíky pouze vydávají.

Může být imigrant přínosem? Jistě. Imigrace je přínosem v okamžiku, kdy obdivuji kulturu země, do které chci imigrovat a do jejíž společnosti se chci integrovat. Imigrace není a nemůže být o tom, že prostě zvednu zadek, někam se přestěhuju a budu očekávat, že se nemusím přizpůsobit. Kdo chce přijmout evropskou kulturu a systém hodnot, je správně na cestě do Evropy, kdo ne, nemá tu co dělat. Nesouvisí to s etnikem, rasou ani ničím dalším, je to věc vnitřního nastavení člověka, který z jedné země odchází a do druhé přichází. Je to proto, že chce být součástí té nové? Tak fajn. Je to proto, že si v té staré rozpoutal občanskou válku, totalitu a hladomor? Chtěl by žít ve stéjném materiálním zajištění, jako žijeme my, ale nemíní vzdát se svého pouštního náboženství ani systému hodnot? To prr, ať nám to sem nenosí. Jestli chce, abychom mu pomohli jeho zemi zachránit a je připravený na tom máknout, pomozme. Jestli není, držme mu palce, ale tím to končí, nejsme za něj odpovědní.

Debata o tom, že nám imigranti pomůžou zachránit klesající porodnost a krachující socialistickou ekonomiku, je na hranici vlastizrady či psychiatrické diagnózy. Naše politické elity by měly nastavit podmínky tak, aby se domácí rodiny nebály mít děti. Tečka. To je priorita. Imigranti u nás nic nezachrání, trvale se zadlužující ekonomiku nám nevylepší, idiotsky a socialisticky nastavený důchodový systém nespasí. Naopak, přinesou nám své problémy sem. Jestli chceme řešit vlastní problémy, přestaňme mluvit o imigraci. Udělejme to tady a jde to hned. Je to náš úkol, ne úkol jakýchkoli imigrantů. Každý je odpovědný za sebe a svojí zemi.

Rozhoří-li se někde občanská válka, přestaňme hledat příčiny v CIA, Putinovi, mimozemšťanech, lochnesské příšeře. Byť z bordelu v nějaké zemi může mít nějaká jiná země dočasný profit a může ho vědomě či nevědomě přiživovat, není jeho strůjcem. Strůjcem bordelu a občanských válek jsou vždycky obyvatelé té země a jejich neschopnost si vládnout.

Morální povinnost s tím něco udělat nemá zlotřilá Evropa nebo USA, povinnost dát to do pořádku mají především občané té země. Ano, pokud do jejich zmatku někdo zvenčí vojensky intervenuje, je občas na místě ho praštit přes prsty - právě proto, aby si místní svůj chlév mohli uklidit sami. Musí. Nikdo zvenčí nemůže nikde uklízet jejich nepořádek. Žádná návštěva mi nemůže smysluplně uklidit můj byt, musím to udělat sám. A pokud se někde rozjede náboženské šílenství jako na Blízkém východě, morální povinnost ho zastavit mají v první řadě vyznavači daného náboženství, příslušníci dané kultury. Pokud tuhle odpovědnost nevidí, je načase říci si, že daná kultura a daná víra nestojí za respekt, za přijetí, nemůže být součástí naší civilizace. 

 

 

Související články

Do Evropy nemíří žádní uprchlíci >>

Invaze >>

Zapomeňte na svobodu, přichází svět míru >>

Politické hnutí převlečené za náboženství >>

Hate free zone >>

Chci pomoci Afričanům >>

Divokým Kurdistánem >>

Autor: Tomáš Houška | pátek 19.12.2014 11:10 | karma článku: 39.78 | přečteno: 1813x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala

Možná jste tu zprávu také zaznamenali. Naše kolegyně, několikanásobná „blogerka roku“, se v listopadu minulého roku tak trochu potichu stala členkou „Strany Svobodných“ a momentálně kandiduje do Evropského parlamentu.

21.2.2024 v 8:10 | Karma článku: 9.08 | Přečteno: 103 | Diskuse

Ivana Kotoučková

"Disciplína (vy kluci pitomí) musí bejt!"

Ano, disciplína musí bejt (jak vojákům kázal objlajtnant Makovec ve filmu Dobrý voják Švejk), pokud člověk chce dosáhnout svých cílů. Že je však potřeba jí mít ve zdravé míře, o tom vám mohu mnohé povědět já.

21.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 4.67 | Přečteno: 123 | Diskuse

Michael Laitman

Je vývoj umělé inteligence prokletím nebo darem?

Nesouhlasím s tím, že bychom měli pozastavit vývoj umělé inteligence. Tím ničeho nedosáhneme a všeobecně pokrok bude pokračovat.

21.2.2024 v 5:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 21 | Diskuse

Irena Fuchsová

Konec únorové tečky

Můj předcházející blog, Vánoční dárek s únorovou tečkou, má ještě jednu tečku. Dost lidí se mě ptalo, jak to s Karlou, která mi dala před Vánoci "dárek" s datem spotřeby do července 2005, dopadlo. Jak? Před týdnem mi zavolala.

21.2.2024 v 0:16 | Karma článku: 8.22 | Přečteno: 180 | Diskuse

Jiří Medula

Jsem ze sebe zhnusen...dál se stýkám s Rusem.

Bedlivě sleduji veškeré dění kolem, vnímám utrpení civilního obyvatelstva, vidím mrtvé na bojištích i ve věznicích, porušování mezinárodního práva a snažím se nad tím vším přemýšlet. Tak kde ksakru dělám chybu...?

20.2.2024 v 23:02 | Karma článku: 23.42 | Přečteno: 346 |
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4320

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...