Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Jak žili proroci a synové bohů

8. 11. 2014 13:17:33
Napadlo mě podívat se, jaký život žili ti, kdo z určitého pohledu založili nové náboženství, stali se jeho věrozvěstem, případně prorokem.

Třeba takový Mojžíš. Vyrostl na faraonském dvoře, ale necítil se svobodný, protože se musel klanět faraonovi - božstvu. Co na tom, že to byl kluk, se kterým celé dětství vyrůstali jako bratři. Prostě sebral svůj národ a rozhodl se odejít a založit vlastní zemi. Pronásledovali je faraonovi vojáci, sužoval hlad při bloudění pouští, ale Bůh stál při nich a přes nesčetná utrpení a úskoky došli do země, kterou jim předurčil Bůh. Mojžíš se přitom velkého vděku nedočkal, vlastně mu ani nebylo dovoleno zažít si tu katarzi, odměnu, natáhnout se na stará kolena ve vlastní posteli, ve vlastním domě, ve vlastní zemi.

Celoživotní usilování o něco, čeho se nám nakonec nedostane, ale přesto stojí za to o to usilovat kvůli těm, co přijdou po nás.

Vznikl judaismus a v něm jakási esence židovství. Trochu ufňukaný Všichni nám ubližují, ale svobodný, nezlomný a hrdý My to zvládnem. Žádné expanze, žádné šíření víry, prostě Hlavně nás už nechte na pokoji, chceme si žít po svém. Od Mojžíše, přes války s Vespasiánem po dnešek.

Konfucius kdesi v Číně žil úplně jiný život. Vlastně z toho, co víme, asi vlastně strašně nudný, bez zvratů, boje o život, odboje... prostě jen pracoval a přemýšlel a psal. A takové je i náboženství, které poslal do světa. Já vím, mnozí mě dokonce opraví, že to není tak úplně náboženství. Je to úřední návod na život. Všechno je v něm velmi rozumně a spolehlivě popsáno, člověk podle něj bude žít pracovitý život bez velkých zvratů... no prostě stejně jako žil (a jak to považoval za nejlepší) sám Konfucius. A tak samozřejmě své následovníky ovlivňuje dodnes.

Indický princ Siddhārtha Gautama zažil něco úplně jiného. Mohl být slavným válečníkem, milovníkem, člověkem žijící v nekonečném přepychu, kdyby nenašel úplně jiný pohled na život. Vzdal se vášně. Přestal ulpívat na věcech, Našel harmonii. Přestal za důležité považovat hmotný svět a tedy i mnoho s ním spojených aspektů života a oddal se duchovním úvahám, meditacím, cvičením. Našel Boha ve své duši.

A jeho stoupenci neulpívají, nevedou dobyvačné války, vzdávají se vášní, krotí ego. Neusilují. Většinou jsou z našeho pohledu velmi chudí, ekonomická stránka života je pro ně nepodstatná. Ale jsou šťastní.

Zaratúštra našel protiklad Boha. Našel dualitu dobrých a temných sil. Ale nepřestával věřit tomu, že dobré síly Ahura Mazdy zvítězí.

Jak to bylo se synem židovského tesaře Josefa si nejsme tak úplně jistí. Leckdo mi vytkne už to, že ho nazývám synem židovského tesaře, protože podle křesťanské víry byl synem Božím. On sám by nás možná opravil, že dětmi Božími jsme všichni. Že vyrostl v židovství, je jasné, možná se v mládí seznámil s buddhismem - a jestli ne, nejspíš by si s princem Siddhārthou rozuměli. A také s vírou zaratúštrovců - jestli se s ní neseznámil sám, poznali ji jeho žáci, protože ji promítli do myšlenkového světa, který po jejich duchovní škole zůstal.

Škola. To je to pravé označení společenství kolem Ježíše, dokonce v některých evangeliích ho žáci jako učitele oslovují. Když pomineme debatu o jeho božské podstatě, byl to gnostický duchovní učitel, který se rouhal proti víře, rozeštval si proti sobě politický estabilishment, ale současně odmítl stát se lídrem protiřímského povstání. A tak skončil na popravišti. Ale než zemřel, stačil všem svým vrahům odpustit. Jakobych v tom cítil esenci samotného křesťanství.

A pak kdesi z pouště přišel nepříliš úspěšný arabský obchodník. Nejdřív se pokoušel zařadit mezi židovské proroky, ale když ho odmítli, nehodlal se domů vrátit z prázdnou a tak přinesl zprávu o tom, že ho anděl pověřil vytvořením náboženství úplně nového. Ale ani to mu neprošlo, tak si najal bandu pouštních lupičů, s jejichž pomocí město dobyl hrubou silou. Za ženy si vzal holčičky ve věku vlastních vnuček a zbytek života se věnoval realizaci plánu na násilné podmanění celé Arábie. V čemž byl úspěšný, evidentně mu válčení a plenění šlo lépe, než předtím obchod.

Po jeho smrti jeho nejbližší sepsali jeho myšlenky do sborníku politických deklarací, návodů na obsazení světa, návodů na vytvoření policejního státu (počínaje znevolněním vlastní ženy, která je fyzicky slabší, tak se tomu nebude moci bránit), a úvah o tom, že poslušní budovatelé tohoto státu se dostanou do nebe, kde budou krásní, bohatí a hlavně dostanou k dispozici tu smečku krásných dívek, které se vydali do světa unést a znásilnit. Tedy ještě než v tomto bohulibém boji zemřeli.

Jen chvilku poté se pohádali a povraždili mezi sebou a nové hnutí se rozpadlo na sunnitskou a šíitskou větev.

Pro spravedlnost sem přidám nejmladší světové náboženství: Karel Marx vyrostl v dobré rodině a nikdy v životě neměl nouzi a nikdy ani nešel do osobního rizika. V komunách i dalších situacích, kdy šlo o krk, za víru umírali jiní. Prorok komunismu seděl za luxusním stolem a úkoloval svou suitu. Na úkolování jsou socialisté machři dodnes, úkolovat je totiž vždycky snazší i vděčnější než pracovat, a to i kdyby prací mělo být "pouhé" psaní.

Protože zanedbával vlastní původní profesi a byl trošku netáhlo, dal se do kupy s Engelsem, který sice rozhodně nebyl tak myšlenkově průrazný a nebyl lídr... ale měl dost peněz a byl to tak trochu grafoman, takže Marxovi stačilo nahazovat a Engels psal. Jejich společné dílo, svaté knihy, zabere v knihovně asi metr šířky a stejně jako další náboženské spisy se zařadilo mezi nejvydávanější knihy lidské historie.

Oba celý život kázali vodu a pili nejlepší víno. Na rozdíl od všech ostatních náboženství slibovali ráj už na zemi. Což se jejich víře málem stalo osudné. I jejich následníci se názorově rozešli a socialisté internacionální se sekli se socialisty nacionálními a způsobili nejhorší válku v dějinách lidstva. Jenže přestože pokus o komunistickou teokracii skončil krachem, samotná víra to přežila. Její evangelisté bohužel stále sedí v poslaneckých lavicích nejen ve Sněmovní, ale i v Bruselu a mnoha dalších evropských městech.

Já vím, ucelená vědecky pojatá biografie tvůrců hlavních světových náboženství to fakt není. Ta by se na blog nevešla. Ale stejně se nemůžu ubránit pocitu, že u všech těch proroků a zvěstovatelů se jejich vlastní život a hodnotový žebříček promítl do jejich učení a do toho, co je na jejich náboženství klíčové, mnohem víc, než by oni sami chtěli. Přečíst si, čím a jak doopravdy žil ten, kdo daný myšlenkový systém poslal do světa, je možná nejlepší klíč k pochopení toho celého.

Autor: Tomáš Houška | sobota 8.11.2014 13:17 | karma článku: 22.67 | přečteno: 813x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Vlastík Fürst

Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala

Možná jste tu zprávu také zaznamenali. Naše kolegyně, několikanásobná „blogerka roku“, se v listopadu minulého roku tak trochu potichu stala členkou „Strany Svobodných“ a momentálně kandiduje do Evropského parlamentu.

21.2.2024 v 8:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivana Kotoučková

"Disciplína (vy kluci pitomí) musí bejt!"

Ano, disciplína musí bejt (jak vojákům kázal objlajtnant Makovec ve filmu Dobrý voják Švejk), pokud člověk chce dosáhnout svých cílů. Že je však potřeba jí mít ve zdravé míře, o tom vám mohu mnohé povědět já.

21.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 102 | Diskuse

Michael Laitman

Je vývoj umělé inteligence prokletím nebo darem?

Nesouhlasím s tím, že bychom měli pozastavit vývoj umělé inteligence. Tím ničeho nedosáhneme a všeobecně pokrok bude pokračovat.

21.2.2024 v 5:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 18 | Diskuse

Irena Fuchsová

Konec únorové tečky

Můj předcházející blog, Vánoční dárek s únorovou tečkou, má ještě jednu tečku. Dost lidí se mě ptalo, jak to s Karlou, která mi dala před Vánoci "dárek" s datem spotřeby do července 2005, dopadlo. Jak? Před týdnem mi zavolala.

21.2.2024 v 0:16 | Karma článku: 7.18 | Přečteno: 147 | Diskuse

Jiří Medula

Jsem ze sebe zhnusen...dál se stýkám s Rusem.

Bedlivě sleduji veškeré dění kolem, vnímám utrpení civilního obyvatelstva, vidím mrtvé na bojištích i ve věznicích, porušování mezinárodního práva a snažím se nad tím vším přemýšlet. Tak kde ksakru dělám chybu...?

20.2.2024 v 23:02 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 313 |
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4320

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...