Středa 21. února 2024, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 21. února 2024 Lenka

Divokým Kurdistánem

16. 10. 2014 14:50:05
Kdo tuhle Májovku četl, tuší, že divoké to bylo už za časů Kara-ben Nemsího. Na politické mapě států světa bychom dnes Kurdistán hledali marně. Většina lidí mávne rukou, protože si představí nějakou drobnou folklórní enklávu

I když jsou v poslední době noviny plné obléhání kurdského města Kobani, stále to většině lidem ve větší orientaci nepřidává. Možná není od věci se podíavat na realitu a zjistit, že je to nejspíš úplně jinak.

Pojďme se kouknout na mapu a pak si uvědomit pár čísel:

Kurdové a Kurdistán

Celkový počet Kurdů je cca 30-35 milionů. Etnicky jsou nejbližší Peršanům - je to starý indoevropský národ. Nábožensky jsou většinou muslimové, menšinově křesťané nebo jezídové. Nejvíc jich žije v Turecku (cca 11,4–14 milionů), další v Íránu (4,8–7 mil.), Iráku (4–6,5 mil.) a Sýrii (1,6 milionu). V Německu žije asi 0,5–0,8 milionu Kurdů. 

Ve starověku nejspíš tvořili většinové obyvatelstvo státu Mittani. Nejpravděpodobněji je můžeme spojit s Mederny, kteří na severu sousedili s Asyrsou říší - což odpovídá i místopisně. Kurdistán byl dlouho součástí Persie, etnické rozdíly mezi Kurdy a Peršany byly tehdy nejspíš ještě menší. Odlišnosti se začaly prohlubovat během vpádu seldžuckých Turků ve středověku a později si Kurdistán podrobila Osmanská říše. Kurdové tedy jazykově ani kulturně nemají nic společného ani s Turky ani s Araby, kdybychom si je chtěli nějak velmi velmi nahrubo zařadit, zkusme si představit vztah Kurdové-Peršané jako analogii vztahu Ukrajinci-Rusové.

Nábožensky jsou na tom podobně jako Peršané - ač většinově muslimové, nepatří k muslimům radikálním, spíše je to tak, že si uvědomují, že jejich vlastní kultura je několikrát starší než celý islám. Z mnoha ohledů pak jsou nemilovanou menšinou v několika zemích. Nemilovanou proto, že dávají najevo touhu po vlastním státě. Když se podíváme na mapu, pochopíme, že pakliže by vznikl, velice viditelně to změní hranice v celém regionu.

Jak je možné, že nemají vlastní stát?

Je to důsledek politikaření, které přišlo po skončení I. světové války a pádu Osmanské říše. Různé mocnosti čarovaly se svými sférami vlivu a chtěly se zalíbit různým místním vládcům, později, když Evropě začalo hrozit bolševické Rusko, se začalo spekulovat s tím, že Turecko nebude rozebráno podle etnického principu, který by oblasti mohl přinést největší stabilitu (tak to původně bylo smluveno), ale vítězné mocnosti svolily k vytvoření poměrně silného tureckého státu. Za prvé ho chtěly mít jako protiváhu bolševickému Rusku a zadruhé se nechali nadchnout sekularizačním procesem, který v Turecku rozběhl Kemal Ataturk. A Kurdové prostě neměli správné konexe.

Kurdové na tuto hru nepřistoupili a v roce 1927 vyhlásili nezávislost. Jenže ta neměla dlouhého trvání - zasáhla turecká armáda a v roce 1931 bylo po všem. Kurdům pak uškodila jejich častá orientace na bolševické Rusko. Aniž by měli nějaké reálné sympatie ke komunismu nebo Stalinovi, ale nepřítel mého nepřítele může být dobrým spojencem. Nebyl. Později mezi Kurdy začaly působit skupiny snažící se vybojovat samostatnost terorismem, což bylo ještě hlubší šlápnutí do bláta.

A tak tu dnes máme státy vybudované po první válce jako mocenské puzzle, které moc nevyhovuje žádné straně. Irák je spojení oblasti nábožensky šíitské, která sympatizuje s Íránem, sunnitské, která inklinuje k nejtvrdšímu islamismu včetně Islámského státu a území, ve kterém si Kurdové vydobyli postavení alespoň autonomní oblasti. 

Nabízí se budoucnost, kdy se Irák rozpadne a kurdská autonomní oblast se změní v nezávislý Kurdistán. Můžeme si myslet, že to bude jen další banánová republika, ale připusťme, že bude mít kolem 5 milionů obyvatel a pokud byl kdo schopný obhájit nesmysl jako samostatné Kosovo, v případě Kurdistánu není o čem debatovat. Jenže to je noční můra jak pro Írán, tak hlavně pro Turecko. A to je člen NATO. Pokud by se k tomuto kurdskému státu chtěli připojit turečtí Kurdové (což považujme za otázku času), významně to uloupne z území Turecka.

A jestli máme nějak porozumět postoji Turecka u Kobani: Islámský stát je nepřítel, protože Turecko je (aspoň zatím) člen NATO. Ale zase to není tak horké. IS jsou sunnitští muslimové a bojují proti syrskému prezidentu Bášárovi Asadovi. A ten je pro Turky větším nepřítelem. Bojují také proti Kurdům, a Kurdy by Turci nejraději zapoměli, potlačili, kdybychom neměli to civilizované 21. století, kde se každý všechno hned dozví, věřme, že by neměli zábrany vůči genocidě Kurdů, jako je neměli vůči Arménům.

Vyhlásit nezávislý kurský stát by bylo fér. Ale nepomůžeme tomu, protože bychom naštvali moc jejich nepřátel najednou. Budeme to jen zvpozdálí sledovat, stejně jako turečtí vojáci sedící na tancích sledují masakr v Kobani.

Související články:

SaveSaveSaveSave

Autor: Tomáš Houška | čtvrtek 16.10.2014 14:50 | karma článku: 39.63 | přečteno: 6490x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Společnost

Karel Wágner

Jak nám to Číňané nandali

Tedy hlavně propagátorům elektromobility, kterých je u nás už tolik, že to až vypadá, jako by elektromobil patřil do každé rodiny.

21.2.2024 v 9:09 | Karma článku: 4.92 | Přečteno: 104 | Diskuse

Oto Kaděrka

Kapitalismus je o práci, socialismus je o dotaci

Tím, že jsem někam chodil do fabriky jen tři roky a z toho dva za bolševika a táta mi umřel hned po revoluci o tom dost vím – z osobní zkušenosti. Do vínku jsem dostal jen vzdělání a vychování.

21.2.2024 v 9:04 | Karma článku: 6.90 | Přečteno: 103 | Diskuse

Vlastík Fürst

Nemám ráda EU, ale korýtko v EP bych brala

Možná jste tu zprávu také zaznamenali. Naše kolegyně, několikanásobná „blogerka roku“, se v listopadu minulého roku tak trochu potichu stala členkou „Strany Svobodných“ a momentálně kandiduje do Evropského parlamentu.

21.2.2024 v 8:10 | Karma článku: 18.53 | Přečteno: 368 | Diskuse

Ivana Kotoučková

"Disciplína (vy kluci pitomí) musí bejt!"

Ano, disciplína musí bejt (jak vojákům kázal objlajtnant Makovec ve filmu Dobrý voják Švejk), pokud člověk chce dosáhnout svých cílů. Že je však potřeba jí mít ve zdravé míře, o tom vám mohu mnohé povědět já.

21.2.2024 v 6:00 | Karma článku: 5.48 | Přečteno: 178 | Diskuse

Michael Laitman

Je vývoj umělé inteligence prokletím nebo darem?

Nesouhlasím s tím, že bychom měli pozastavit vývoj umělé inteligence. Tím ničeho nedosáhneme a všeobecně pokrok bude pokračovat.

21.2.2024 v 5:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 31 | Diskuse
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4320

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

České univerzity vyvinuly pro policii systém, kterým zastaví auto na dálku

Pražská ČVUT a brněnská VUT se chlubí unikátním systémem vyvinutým na základě poptávky policie, která chce umět...

Tak dokonalý, že tu můžete propadnout alkoholu. Čech žil v karibském ráji

Po studiu na vysoké škole ekonomické Tomáš Šapovalov cítil, že nastal ideální čas vystoupit ze zaběhlého stereotypu a...

Sexuálních scén je zbytečně moc, míní Cavill. Omlouval se kolegyni za erekci

Britský herec Henry Cavill (40) se nedávno podělil o svůj názor na filmové scény, které vyobrazují sex. Podle něj je...

Nikdy už nebudu hubená. Selena Gomezová se smířila s přibíráním po lécích

Selena Gomezová (31) na sociálních sítích sdílela srovnání dvou svých fotografií. Na snímku z roku 2013 je v plavkách a...

Známé tváře kritizují Michala Novotného. Nejsem homofob, brání se herec

Na Michala Novotného se na sociálních sítích snesla vlna kritiky. Herec v rozhovoru pro týdeník Téma mimo jiné řekl, že...