Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednotné přijímačky, jednotná škola, jednotní žáci

5. 08. 2014 18:34:49
Severokorejský despota Kim nechal vydat seznam oficiálně schválených účesů. I s obrázky Kdo by se chtěl česat jinak, je zločinec. Upřímně se tomu zasmějeme. Neměli bychom: Sami totiž státu dovolujeme něco mnohem strašnějšího, dovolujeme, aby jeho úředníci znovuzavedli jednotnou vzdělávací cestu, jednotnou školu.

Nařízení jednotných přijímacích zkoušek na SŠ ničím jiným není. Je to výraz bezmezné arogance. Demonstrace přesvědčení o vlastní univerzální neomylnosti.

Když v roce 2001 přišla tzv. Bílá kniha, byl to konečně rozumný krok, který naší vzdělávací soustavu posunul blíž moderní svobodné společnosti. Vznikly rámcové vzdělávací programy, které vytyčovaly základní mantinely a v jejich rámci pak školy vytvořily školní vzdělávací programy. A ty byly logicky na různých školách různé. Logicky říkám proto, že děti jsou různé. Rodiče jsou různí. Preferují různé životní filosofie, mají různou úroveň schopností - a logicky mají právo na svobodný výběr té vzdělávací cesty, která je pro ně nejlepší.

Na úrovni střeních škol se to může projevit už třeba tím, že si vybírají uchazeče podle kritérií, které jsou určující pro danou školu, pro daný žebříček hodnot.

V okamžiku, kdy nařídíme zkoušky jednotné, uděláme další krok k tomu, že z ředitelů středních škol děláme blbce. Nesvéprávného ocasa, který nesmí rozhodovat o tom, jaké studenty přijme, nesmí rozhodovat o tom, jaké učitele přijme a reálně ani nemá příležitost rozhodovat o tom, jak bude na své škole hospodařit, protože většinu peněz dostává už rozškatulkovaných. Na post ředitele školy evidentně stačí debil, který se umí podepsat a netrvá mu ten podpis moc dlouho, aby dvakrát ročně stihl podepsat všechna vysvědčení.

Na úrovni základních škol to způsobí vygumování školních vzdělávacích plánů. Žádná různost, pakáži! Základní škola se opět změní v přípravku na přijímačky na školu střední. Nemyslím, že by ministr došel k přesvědčení, že žáci jsou stejní, že nejsou různí a nemají různé vzdělávací potřeby a jejich rodiče třeba nemají různé představy o tom, jaké vzdělání svým dětech chtějí dopřát. Ono ho ani nenapadlo o tom uvažovat. Stejnost žáků je pro něj dlle všech dokumentů, které za jeho působení opustily zdi bývalého kláštera v Karmelitské jasnou věcí.

Ani na okamžik, prosím, neuvažujte, že se to kdekoli pozitivně projeví na kvalitě. Tentýž ministr ve své strašidelné Strategii 2020 plánuje, že 60% populace bude mít vysokoškolský diplom (tedy logicky ho budou mít i lidé s řádově IQ 90) a maturitu musí mít i lidé s IQ lehce pod 75-80. Takže úroveň přijímaček bude muset nastavit pro ně.

Coby bývalý letitý ředitel střední školy vám rovnou říkám: Z těch testů se školy nedozvědí vůbec nic o skutečných předpokladech ke studiu. A nepředstavuji si, že o to někomu v Karmelitské jde. Podle mě jde o dvě úplně jiné věci:

Demonstrovat, že věci pevně třímají v otěžích. Sebrat kus svobod a naše školství víc přiblížit modelu, který v padesátých letech minulého století zavedl ministr Nejedlý. Druhý důvod je ryze pragmatický. Vznikne velká státní zakázka za desítky, spíš za stovky milionů ročně, kterou zacvakají daňoví poplatníci a která nakrmí celé řetězce lidí sápajících se po patřičných provizích.

Měl by ještě přijít nějaký vládní výnos, že ministr školství je neomylný ve věcech vzdělání a výchovy a kdokoli jeho představu o "správné" škole zpochybní, bude souzen za trestný čin hereze.

Dalším zcela logickým krokem bude, že ministerstvo prostřednictvím CERMATu nebo někoho podobného otestuje žáky a příslušný úředník jim podle výsledků testů přidělí směr studia a po jeho absolvování i zaměstnání. Jaképak svobody a jakýpak chaos.

Zbývá jediná otázka: Jestli chceme žít v zemi, kde nám politici a úředníci (nadto s nulovou praxí v oboru a nulovými odbornými znalostmi) berou svobodu vzdělávat své děti tak, jak chceme my a přikazují nám vzdělávat je tak, jak chtějí oni.

Autor: Tomáš Houška | úterý 5.8.2014 18:34 | karma článku: 20.27 | přečteno: 888x

Další články blogera

Tomáš Houška

Učitelé dostali přidáno! Tak co si stěžujou?!

V dobách, kdy jsem řediteloval, jsem několikrát zažil, jak se ministr školství v televizi chlubil, kolik učitelům přidali (do tarifních tabulek). Ale už neřekli, že školy nedostaly ani o fň víc skutečných peněz.

9.11.2017 v 16:00 | Karma článku: 27.27 | Přečteno: 1366 | Diskuse

Tomáš Houška

České houfnice v Azerbajdžánu. Na koho asi budou střílet?

Zprávička o tom, že čeští zbrojaři prodali nějaké ty houfnice Azerbajdžánu (přes mezinárodní zákaz), v médiích zapadla. Děje se toho hodně a nejčastější reakcí byla radost, že jsou naši zbrojaři šikovní. Víme koho vyzbrojujeme?

2.10.2017 v 18:05 | Karma článku: 24.07 | Přečteno: 668 | Diskuse

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 23.18 | Přečteno: 883 | Diskuse

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 18.82 | Přečteno: 558 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Turner

Kardinál Duka reprezentuje to, čím se katolická církev podobá islámu

Křesťanské církve se na rozdíl od islámu v sekulárním evropském prostředí změnily do podoby institucí zastřešujících privátní podobu náboženství. Návrat katolické církve do podoby mocenské a politické síly považuji za nežádoucí.

19.11.2017 v 9:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jana Veselá

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou

Dva kouzelníci, jeden bavič a krásná modelka v Jablonci nad Nisou, v podání - Pavel Kožíšek , Matyáš Kožíšek , asistentka Hana Mašlíková Reinders , Vladimír Hron a taneční škola X-Dance......

19.11.2017 v 8:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 137 | Diskuse

Pavel Chalupský

Když muž miluje muže a žena ženu.

Úkolem a snad i údělem blogera, je nastolovat i kontroverzní témata, zamyšlení, která nejdou s davem a jsou většinovou společností tabuizovaná, či neakceptována. Někdy je nutné plavat proti proudu.

19.11.2017 v 7:02 | Karma článku: 9.56 | Přečteno: 417 | Diskuse

Václav Dlouhý

KOKOTSTARY@GMAIL.COM

Aplikace. Registrace. Zadejte heslo. Heslo musí obsahovat malé a velké písmena, číslice a znaky. Aplikace se aktualizuje. Vítejte. Kupte si nové pyžamo. Kupte si pozemek v Horní Dolní. Kupte si kočkodána. Zadejte heslo...

19.11.2017 v 0:56 | Karma článku: 21.32 | Přečteno: 590 | Diskuse

Karol Wild

Nevýhoda pana Drahoše

Prezidentský kandidát pan Jiří Drahoš byl podroben pečlivému zkoumání při návštěvě Olomouce. Časopis Respekt si všiml, že nerad zvedl prsty na vítězství, byl nedochvilný a není šoumen.

18.11.2017 v 21:30 | Karma článku: 20.67 | Přečteno: 1628 | Diskuse
Počet článků 213 Celková karma 24.84 Průměrná čtenost 4060

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.