Osvobození nebo obsazení?

4. 05. 2015 8:00:00
Celé desítky let jsme měli jasné paradigma: Za druhé války nás okupoval Hitler až přišli sověti a osvobodili nás. Kdo byl hodný a kdo zlý bylo vždy jasné a zřetelné. Třeba už jde o dost starou historii, abychom se uměli povznést a zkusit věci hodnotit racionálně.

Přišli nás sověti opravdu osvobodit? Tedy, nezpochybňuji fakt, že za nacistické okupace to pro nás bylo mnohem horší než za bolševické, ale opravdu jen zkusme odpovědět přesně na tu otázku, kterou jsem položil.

Pro někoho šokující bude totiž odpověď, že ne. Sověti bojovali s nacisty. V zájmu vlastního přežití je potřebovali nejen vytěsnit za vlastní hranice, z mnoha důvodů je potřebovali zničit. Primární cíl byl zničit hitlerovský režim. K tomu bylo třeba dojít do Berlína. Polsko a Československo bylo cestou. A pořadí priorit také chápeme při pohledu, kudy šel hlavní směr vojenského tažení. Přímo na Berlín. Úplně nás minul. Likvidace nacistů v Československu byla z pohledu sovětů epilogem války.

Do jaké míry nám sověti, tedy jejich politické špičky, chtěli pomoci? Na to je velmi snadná odpověď. Než Hitler napadl Sovětský svaz, měly spolu ty dvě země dokonce smlouvu o rozdělení sfér vlivu. To, že Československo bude okupováno Německem, bylo její součástí. Dokud Hitler neútočil na Sovětský svaz, všechno, co se dělo u nás, bylo stalinskému vedení SSSR lhostejné. Respektive vítané. Hitlerovo řádění ve Střední Evropě vytvářelo pro Stalina dobrou mlhu k tomu, aby on mohl řádit na evropském východě. V mezidobí mezi Mnichovem a napadením SSSR, tedy mezi 30.9.1938 až 22.6.1941 podnikl Stalin víc agresívních vpádů než Hitler, jeho režim překonával Hitlera i v rozsahu a krutosti hromadného vraždění v podrobených zemích. Polsko nezničil Hitler. Rozebrali si ho Hitler se Stalinem společně. A katyňský masakr není dílem nácků, ale sovětů. Stalinovi nepřekážel Hitler, dokonce ani jím rozpoutané šoa. Stalin byl do věci vtažen nedobrovolně až v momentě kdy Hitler smluvu porušil a napadl Sovětský svaz.

Už jen ta dvě data by nás měla trochu vracet do reality ze snahy o černobílé vidění agresora versus osvoboditele. Ano, skoro tři roky po vpádu nácků k nám jsme byli celému světu víceméně ukradeni a nikdo nepodnikl víceméně nic, aby nám pomohl. V roce 1938 nám byli ochotni a reálně schopni pomoci pouze Rumuni a Srbové - pacifikací Maďarů. Což možná není od věci si uvědomit. Nikdo jiný.

V letech 1941 až 1945 se dvě velké bestie porvaly mezi sebou. Stalin naštěstí stál na stejné straně válčiště jako obhájci demokracie a spolu s nimi zvítězil.

Sekundárně několik zemí zbavil nácků - a sám ty země zabral. Všimněte si z rétoriky, která dodnes zní z Ruska, že nikdy ani na okamžik neuvažoval o tom, že to byla pomoc přátelská nebo dokonce nezištná. Bral to tak, že šlo právoplatnou okupaci nových území. Že ona okupace byla správná a sověti tím, že porazili Hitlera, získali oprávnění dobyté země obsadit. To, čemu my jsme si zvykli říkat osvobození, bylo "osvoboditeli" vždy vnímáno jako "dobytí". Vyhnali Hitlera, tedy jim to tu právoplatně patří.

Představa, že sověti přijeli do Československa proto, aby ho osvobodili, je zcela mylná. Vychází z dodatečně vytvořené interpretace událostí, jejichž aktéři se v daném okamžiku řídili zcela odlišnými motivacemí. Kdyby jim skutečně šlo o naše osvobození od nacistů, nebránili by Američanům čekajícím několik dní v Plzni v postupu na Prahu, a všichni, kdo padli během pražského povstání, padnout nemuseli. Včetně sovětských vojáků. Skutečně, sovětští vojáci padlí v květnu 1945 v Praze nepadli proto, aby osvobodili Prahu, ale proto, aby Prahu nemohli osvobodit Američané, resp. proto, aby Prahu mohl obsadit Stalin. Kdyby nešlo o tuto mocenskou hru, válka unás mohla skončit 7. května.

Ano, za nadvlády Stalinem řízených komunistů se tu vraždilo méně a Stalin nebyl duševně nemocný nevyzpytatelný šílenec jako Hitler. Ale z jeho strany nikdy nešlo o akt "osvobození". Šlo o nahrazení německé okupace okupací ruskou, přičemž tento akt vnímali Rusové - a mnozí dodnes vnímají - jako akt legitimní.

Tato okupace skončila až odchodem sovětských vojsk v roce 1991. K nevoli bolševiků a moskevských politických elit, které až na krátké období prezidentování Jelcina evidentně nikdy zcela nevzdaly představu, že "by se to mělo vrátit".

Že právě znevažuju památku padlých? Vůbec ne. Mám absolutní respekt a úctu ke všem padlým, kteří položili život při boji proti náckům či jiné totalitě. Ale i kvůli nim je správné pojmenovat věci pravými jmény. Při vyhánění nácků z Československa zdaleka neumírali jen Rusové. Vždy bychom si měli připomenout Čechoslováky, stejně jako volyňské Čechy a další krajany, kteří se války účastnili na obou frontách nebo v domácím odboji. V řadách sovětské armády bojovali příslušníci všech národů sovětského impéria. Dnes to mnohé překvapí, ale bojovalo u nás a za nás překvapivě mnoho Rumunů. V rámci toho jednoduchého černobílého vidění je pro nás navíc obtížné připustit, že řada vojáků Wehrmachtu nebyli žádní náckové, že tam bojovali prostě proto, že museli. Samozřejmě nelituju smrti žádných agresorů mezi které ovšem patřili jak esesáci, hitlerjugend, fanatických nácků v řadách Wehrmachtu... stejně ovšem jako rudých komisařů a bývalých čekistů. Jestli tedy chceme uctít pietu padlých, měli bychom přestat řešit v jakém kabátě umírali nebo jakou řečí mluvili. Ti všichni umřeli proto, že Hitler se Stalinem, potažmo socialisté nacionální se socialisty internacionálními, se servali o rozdělení moci.

Je zcela pomýlené oslavovat vítězství Sovětského svazu na hitlerovským Německem. Ne proto, že by sověti z té války nevzešli neuvěřitelně posíleni. Ani ne proto, že bych si neuvědomoval jejich podíl na vítězství nad nacismem. Ano, samotný západ by to bez sovětů nezvládl. Ale zaprvé proto, že proti němu nebojovali sami a kdyby neměli spojence, nikdy by nevyhráli. A především proto, že vítězství Stalinovy klaky není nic, co by se slušelo oslavovat. Sověti nebyli představitelem dobra. Válka druhá světová plynule přešla ve válku studenou, Sovětští bolševici se nezaslouží o nic větší sympatie než němečtí náckové.

Jestli chceme slavit "spojenecké vítězství na nacismem", ano, to je jiná. I když raději bych oslavoval to, že jsme schopni spolu dnes žít a komunikovat napříč někdejšími mocenskými tábory. Ale pro mě je nepřijatelné, aby ho dnešní ruský režim zkroutil tak, že šlo o vítezství Rusů nad Němci. Nebyl by hloupější výklad oněch událostí. Snad jen iluze, že hodní komunisté nás osvobodili od zlých nacistů.

Autor: Tomáš Houška | pondělí 4.5.2015 8:00 | karma článku: 28.18 | přečteno: 1175x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jiří Herblich

Slovo, které radí člověku je Božské tím, že chápe princip Božství

Kdo najde slovo své jako Božské tím, že uvěří. Ten najde slovo společné jako svoje a bude to slovo Boha v člověku.

28.3.2024 v 6:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 13 | Diskuse

Yngvar Brenna

Jakou chcete budovat společnost aneb pryč s Velikonocemi

Skutečně je to něco, za co máte utrácet peníze i čas a úsilí, abyste ty dopady potírali, či alespoň pokoušeli, byť zcela marně, zmírnit? Přece jde o to, jakou chcete budovat společnost.

28.3.2024 v 1:56 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 153 |

Jan Andrle

Nový oblek

Jak slíbil, tak udělal. Sliby se mají plnit, že. A já to stihnu nejen do vánoc, ale dokonce do velikonoc. Tady to je, přátelé blogeřníci.

27.3.2024 v 22:17 | Karma článku: 14.40 | Přečteno: 304 | Diskuse

Olča Vodová

zdánlivě zadarmo

(svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...,svoje slunce si musíme najít sami, pokud ho nemůžeme najít, hledejme ho v sobě...)

27.3.2024 v 21:18 | Karma článku: 4.44 | Přečteno: 92 | Diskuse

Karel Trčálek

Jak se pracovníci ve školství pomstili uličnímu výboru iFčil oslavujícímu Karlův úspěch

No, mám-li být upřímný, pomsta to byla hodně sladká. Však se taky hned ze všech stran slétly vosy a začaly si dávat do trumpety tak, že se div v té slaďounké šťávičce neutopily....

27.3.2024 v 10:51 | Karma článku: 30.69 | Přečteno: 547 | Diskuse
Počet článků 216 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4321

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...