Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pád říše České

23. 02. 2015 9:00:00
Nesázel bych, že mnoho lidí čte v historii o moc víc než píšou učebnice. A je to škoda. Protože se tam můžeme dočíst o své budoucnosti.

Římané původně byli hlavně svobodní sedláci a na svém vlastním poli vlastnoručně pěstovali své produkty. Řím byl ekonomicky velká skrumáž malých rodinných firem. OSVČ kam oko dohlédne. A trvalý ekonomický vzestup a prosperita. Nebyli ani velkými válečníky a neměli profesionální armádu, jejich armáda byla jen dobře organizovanou domobranou. Všichni prošli nějakým výcvikem, každý měl doma zbraně, jejichž pořízení si mohl (za své) dovolit. A bránit svojí zemi a svojí kulturu, to byla především čest a právo, až potom povinnost. Kdyby si někdo dovolil vysvětlovat Římanům, že se svou kulturou a tradicí nemají zas tak ohánět, protože jsou jen sedláci, tak ho zatloukli do země.

Ale čas šel a Římané byli ve válkách úspěšní, dobývali nová území a političtí lídři Říma si z nich pravidelně přiváděli otroky. Později je už ani nevozili do Itálie a do Itálie vozili hotové zboží za ceny nižší, než kolik obyčejného Římana stála samotná výroba. A tak často ti obyčejní Římané prodali své (teď už neprosperující) hospodářství velkostatkáři a nechali se najmout. Z OSVČ se stali zaměstnanci. Z armády pracovitých odhodlaných hrdých lidí se stala armáda vyžírků s napřaženou rukou.

Zaměstat se nechali buď do armády nebo na to velké hospodářství. Ekonomika Říma se začala měnit. Klesal počet těch, kdo pracovali a platili daně a majetek se soustřeďoval do rukou úzké skupiny těch nejbohatších. Mizela střední třída a rostl podíl velkostatků na ekonomice. Majitelé těch velkostatků se za úplatek voličům, tedy sociální dávky, nechali volit a obsazovali klíčová místa ve státní správě a jednak si šili zákony na míru a jednak si sami přidělovali zakázky placené z eráru. A když Řím obsadil nová území, získal nové zdroje peněz či otroků, byli u toho právě oni. Prostě to zvládli. Někdo by řekl, střední třída je na prd, lepší jsou velkostatky. Ano, byly zdánlivě velmi produktivní a efektivní.

A tak tu byly velkostatky, kde pracovali hlavně otroci, a města, kde žilo množství zchudlých lidí. A taky pár těch zázračných velkostatkářů, kteří to prostě udělali.

Jakž takž to chvilku fungovalo, protože Řím expadnoval a počet otroků stále rostl. Jakmile Řím přestal získávat nové otroky, celá ta ekonomika se nějak začala hroutit. Aby kdysi střední třída, teď už chudáci, byli ochotni volit velkostatkáře, musel jim sypat víc a víc, víc a víc, aby na to měl, vymýšlel důslednější metody výběru daní a daně zvyšoval a likvidoval zbývající OSVČ a stejně to nestačilo. A tak Dioklecián vymyslel geniální věc: Prostě začal zestátňovat odvětví hospodářství která ještě fungovala.

Chvíli to jakž takž šlo, protože státní úředníci je plundrovali a neinvestovali, takže to vypadalo, že nějaké příjmy stát má. Ale pak to najednou přestalo fungovat úplně. Byla tu spousta ožebračelých naštvaných Římanů, kteří Řím přestávali považovat za svůj stát, ubývalo těch, kdo by se nechali najmout do armády, protože teď už stát platil mizerně i vojáky, neb na to neměl, pár velkostatkářů nejdřív bylo bohatších a bohatších, ale pak jim vyschl zdroj otroků a velkostatky začaly krachovat.

A přišli Vandalové a Visgóti... konec té kdysi prosperující říše.

True story, řekl by marketingový manager na likvidaci ekonomiky státu.

Zničit střední třídu, byť i jen připustit její zničení, je zákonitá cesta k ekonomické záhubě státu, byť by to v první chvíli vypadalo, že velké koncerny a holdingy přinášejí státu na daních víc. Nepřinášejí, v tom to je. První, co zničí, je totiž vztah lidí k práci a vlastní zemi. Jste-li střední třída, položíte za svou zemi život, protože je vaše. Jste-li zaměstnec, je vám celkem jedno, kdo vám zaplatí, protože ta země nebo velkostatek je jeho, ne váš.

A když člověk čte denní tisk, říká si, proč sakra ti naši politici místo chovu krokodýlů a pěstování biomasy nečtou něco o historii. A co politici, proč to sakra nečtou voliči?! Protože volit toho, kdo zopakuje takhle provařenou historii, to chce hodně velký kus hlupáctví.

Autor: Tomáš Houška | pondělí 23.2.2015 9:00 | karma článku: 44.08 | přečteno: 6756x

Další články blogera

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 502 | Diskuse

Tomáš Houška

Zborov

Původně jsem chtěl napsat velký podrobný článek o bitvě a souvislostech, o tom, co se dělo před 100 lety. Ale nějak jsem si to rozmyslel, do duše se mi vloudily souvislosti zcela současné.

2.7.2017 v 9:42 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 529 | Diskuse

Tomáš Houška

Pošta poskytuje nové služby

Čekání na poště bývalo nudnou protivnou věcí. Až do chvíle, kdy Česká pošta inovovala a spustila nové služby, Ještě jste je nezkusili?

29.5.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Tomáš Houška

Kterou část těla máme mít semknutou?

Naši europolitici říkají, že se vše vyřeší, když se semkneme. Ale začlo mi vrtat hlavou, který orgán máme semknout?

25.5.2017 v 22:29 | Karma článku: 41.10 | Přečteno: 1512 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Vodvářka

Ahoj Andreji,

Tak Ty se prej chystáš u nás vyhrát volby. Nejspíše se Ti to podaří, lidé Ti fandí a mají Tě rádi - teda zatím ne všichni - ale to se jistě změní.

24.9.2017 v 8:40 | Karma článku: 25.63 | Přečteno: 515 | Diskuse

Vera Kuncova

Zaorálek s Marksovou zcela selhali v pomoci Češce a jejím dětem ve Švýcarsku

O případu Renaty Rolle psal před 2 lety europoslanec Tomáš Zdechovský. Nejen psal, ale byl to právě on, kdo jí, narozdíl od ministra Zaorálka či ministryně Marksové a jejích podřízených na ÚMPOD, pomohl.

24.9.2017 v 8:27 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 360 | Diskuse

Yekta Uzunoglu

Právo národných entít

T.G. Masaryk urobil všetko možné pre ochranu židovskej entity a tým nielen seba, ale aj celý český národ zapísal večne do histórie ľudstva, ale tiež zabezpečil budúcnosť českej entity.

24.9.2017 v 7:33 | Karma článku: 4.82 | Přečteno: 104 | Diskuse

Jan Dvořák

Profesor Fiala ostře protestuje proti mediálnímu nadržování Zaorálkovi!

Za měsíc už bude jasné, kdo z politiků má sáhnout po pistoli, (pokud tak neučinil ihned po vyhlášení výsledků voleb) aby si proklál kulí hlavu. Věřme, že přitom nepůjde, až na jedinou výjimku, že ANO, o hromadnou sebevraždu.

23.9.2017 v 21:42 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 799 | Diskuse

Adam Tomáš

Když tři ničí totéž, není to totéž.

Dnešní (23.9.2017) příloha Lidových novin Orientace přinesla obsáhlý článek prof. PhDr. Pavla Kaliny, PhD. týkající se nového ikonoklasmu v USA spojeného s údajně zacelenými ranami otrokářství, rasismu a občanské války.

23.9.2017 v 18:35 | Karma článku: 9.03 | Přečteno: 607 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4091

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.