Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednotné přijímačky, jednotná škola, jednotní žáci

5. 08. 2014 18:34:49
Severokorejský despota Kim nechal vydat seznam oficiálně schválených účesů. I s obrázky Kdo by se chtěl česat jinak, je zločinec. Upřímně se tomu zasmějeme. Neměli bychom: Sami totiž státu dovolujeme něco mnohem strašnějšího, dovolujeme, aby jeho úředníci znovuzavedli jednotnou vzdělávací cestu, jednotnou školu.

Nařízení jednotných přijímacích zkoušek na SŠ ničím jiným není. Je to výraz bezmezné arogance. Demonstrace přesvědčení o vlastní univerzální neomylnosti.

Když v roce 2001 přišla tzv. Bílá kniha, byl to konečně rozumný krok, který naší vzdělávací soustavu posunul blíž moderní svobodné společnosti. Vznikly rámcové vzdělávací programy, které vytyčovaly základní mantinely a v jejich rámci pak školy vytvořily školní vzdělávací programy. A ty byly logicky na různých školách různé. Logicky říkám proto, že děti jsou různé. Rodiče jsou různí. Preferují různé životní filosofie, mají různou úroveň schopností - a logicky mají právo na svobodný výběr té vzdělávací cesty, která je pro ně nejlepší.

Na úrovni střeních škol se to může projevit už třeba tím, že si vybírají uchazeče podle kritérií, které jsou určující pro danou školu, pro daný žebříček hodnot.

V okamžiku, kdy nařídíme zkoušky jednotné, uděláme další krok k tomu, že z ředitelů středních škol děláme blbce. Nesvéprávného ocasa, který nesmí rozhodovat o tom, jaké studenty přijme, nesmí rozhodovat o tom, jaké učitele přijme a reálně ani nemá příležitost rozhodovat o tom, jak bude na své škole hospodařit, protože většinu peněz dostává už rozškatulkovaných. Na post ředitele školy evidentně stačí debil, který se umí podepsat a netrvá mu ten podpis moc dlouho, aby dvakrát ročně stihl podepsat všechna vysvědčení.

Na úrovni základních škol to způsobí vygumování školních vzdělávacích plánů. Žádná různost, pakáži! Základní škola se opět změní v přípravku na přijímačky na školu střední. Nemyslím, že by ministr došel k přesvědčení, že žáci jsou stejní, že nejsou různí a nemají různé vzdělávací potřeby a jejich rodiče třeba nemají různé představy o tom, jaké vzdělání svým dětech chtějí dopřát. Ono ho ani nenapadlo o tom uvažovat. Stejnost žáků je pro něj dlle všech dokumentů, které za jeho působení opustily zdi bývalého kláštera v Karmelitské jasnou věcí.

Ani na okamžik, prosím, neuvažujte, že se to kdekoli pozitivně projeví na kvalitě. Tentýž ministr ve své strašidelné Strategii 2020 plánuje, že 60% populace bude mít vysokoškolský diplom (tedy logicky ho budou mít i lidé s řádově IQ 90) a maturitu musí mít i lidé s IQ lehce pod 75-80. Takže úroveň přijímaček bude muset nastavit pro ně.

Coby bývalý letitý ředitel střední školy vám rovnou říkám: Z těch testů se školy nedozvědí vůbec nic o skutečných předpokladech ke studiu. A nepředstavuji si, že o to někomu v Karmelitské jde. Podle mě jde o dvě úplně jiné věci:

Demonstrovat, že věci pevně třímají v otěžích. Sebrat kus svobod a naše školství víc přiblížit modelu, který v padesátých letech minulého století zavedl ministr Nejedlý. Druhý důvod je ryze pragmatický. Vznikne velká státní zakázka za desítky, spíš za stovky milionů ročně, kterou zacvakají daňoví poplatníci a která nakrmí celé řetězce lidí sápajících se po patřičných provizích.

Měl by ještě přijít nějaký vládní výnos, že ministr školství je neomylný ve věcech vzdělání a výchovy a kdokoli jeho představu o "správné" škole zpochybní, bude souzen za trestný čin hereze.

Dalším zcela logickým krokem bude, že ministerstvo prostřednictvím CERMATu nebo někoho podobného otestuje žáky a příslušný úředník jim podle výsledků testů přidělí směr studia a po jeho absolvování i zaměstnání. Jaképak svobody a jakýpak chaos.

Zbývá jediná otázka: Jestli chceme žít v zemi, kde nám politici a úředníci (nadto s nulovou praxí v oboru a nulovými odbornými znalostmi) berou svobodu vzdělávat své děti tak, jak chceme my a přikazují nám vzdělávat je tak, jak chtějí oni.

Autor: Tomáš Houška | úterý 5.8.2014 18:34 | karma článku: 19.49 | přečteno: 886x

Další články blogera

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 504 | Diskuse

Tomáš Houška

Zborov

Původně jsem chtěl napsat velký podrobný článek o bitvě a souvislostech, o tom, co se dělo před 100 lety. Ale nějak jsem si to rozmyslel, do duše se mi vloudily souvislosti zcela současné.

2.7.2017 v 9:42 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 529 | Diskuse

Tomáš Houška

Pošta poskytuje nové služby

Čekání na poště bývalo nudnou protivnou věcí. Až do chvíle, kdy Česká pošta inovovala a spustila nové služby, Ještě jste je nezkusili?

29.5.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 1110 | Diskuse

Tomáš Houška

Kterou část těla máme mít semknutou?

Naši europolitici říkají, že se vše vyřeší, když se semkneme. Ale začlo mi vrtat hlavou, který orgán máme semknout?

25.5.2017 v 22:29 | Karma článku: 41.10 | Přečteno: 1515 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Smrt přichází nečekaně. Jaké výzvy nám přináší smrt Jana Třísky?

Když moje spolubydlící, která viděla z mostu Jana Třísku padlého do hlubin Vltavy přišla s touto zprávou včera večer domů, cítila jsem podobné pocity, jako když nám ze skály spadl milovaný spolusborista, který zpíval léta těsně

26.9.2017 v 6:13 | Karma článku: 8.18 | Přečteno: 166 |

Jan Ziegler

Habsburské Rakousko bylo jazykově svobodnější než Československo

V jazykových ohledech tomu v Předlitavsku skutečně bylo. V praxi byla jeho jazyková ustavení liberálnější než následně za první republiky. Monarchie neměla stanovený úřední jazyk, kdežto Československo ano.

25.9.2017 v 19:17 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 817 | Diskuse

Jan Šik

Leningrad: Rusové

Ruské velení se ve druhé světové válce dopustilo při obraně Leningradu spousty katastrofálních a nesmyslných chyb. Dokázalo však být také flexibilní, vynalézavé, rozhodné a nakonec úspěšné.

25.9.2017 v 19:00 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 568 | Diskuse

Karel Trčálek

Německé volby, Hitler vstal z mrtvých

Silnější pokolení vyžene slabé, poněvadž vůle k životu ve své poslední formě roztrhá všechna směšná pouta takzvané humanity jednotlivců, aby na její místo nastoupila humanita přírody (islámu), která ničí slabost (Západu)

25.9.2017 v 17:22 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 796 | Diskuse

Dalibor Martišek

Poštovní panoptikum města šlapanického

Párkrát jsem už podlehl dojmu, že všechno, co se může stát, si dokážu představit. Proto mám rád šlapanickou poštu. Tam se totiž občas dějí věci nepředstavitelné.

25.9.2017 v 16:00 | Karma článku: 16.62 | Přečteno: 415 | Diskuse
Počet článků 210 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4091

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.