Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak okrást církevní školy?

10. 07. 2014 9:36:17
Narazil jsem na pár odpodlažních článků, které si všimly, jak se ministr Chládek chce pomstít církevním školám: Tedy sebrat jim jejich ekonomické výsady. Lotr.

Ne, že bych se chtěl zastávat ministra, který plodí jednu šílenost za druhou, ale v tomto případě, než spustíme křik, stojí za to uvědomit si realitu.

Školy, pokud projdou byrokratickým supermolochem, který Česko požírá a dusí, získají kromě práva vydávat vysvědčení opatřené kulatým razítkem nárok na státní dotaci. Její výše vyplývá z tzv. normativu na žáka a rok. Normativ se liší podle druhu školy, u středních škol podle studijního oboru. Abychom si zjednodušili počty, zaokrohleme normativ na žáka druhého stupně ZŠ na 35.000 na žáka a rok. Malá škola se stovkou takových žáků dostane tedy 100 x 35.000 = 3.500.000 Kč na rok. To jsou peníze na provoz - tedy mzdy, nájem, energie a další provozní náklady. Druhou složku příjmu činí peníze na investiční náklady a ty jsou zcela v režii zřizovatele. Zřizovatelem většiny základních škol jsou obce, střdních škol kraje. Zvykli jsme si říkat jim školy "státní", i když přesnější je říkat jim "veřejné", protože státní nejsou. (Ale asi se lidé bojí, že by došlo k záměně s veřejnými domy, tak se to neujalo.)

V praxi je to ale jinak. Obcí zřizovaná ZŠ dostává částku, která se většinou blíží normativu. Někdy obec nebo kraj něco přihodí, někdy ne. Proto region od regionu se situace může mírně lišit. Školy zřízené soukromou osobou dostávají 60 - 80% normativu, ty opravdu dobré někdy i 90%. Školy zřízené církví dostávaly ze zákona 100% normativu. Takže zatímco typická malá ZŠ zřízená třeba občanským sdružením dostane z veřejných zdrojů 2.100.000, ekvivalentní škola zřízená církví získá 3.500.000. Tedy žádná rovnost před zákonem bez ohledu na víru tu neplatí. Církve mají jiné postavení prostě proto, že jsou církvemi.

A tak je to už lehce přes 20 let.

Necírkevní soukromé školy samozřejmě vybírají školné, kterým tento rozdíl sanují. Prvních 14.000,- ročního školného tedy rodiče jejich žáků zaplatí jako kompenzaci za to, že děti nechodí do církevní školy. Tím se dostanou na stejné provozní náklady. O investičních nákladech nemluvíme, neb tam je to školu od školy různé, i když opět jsou biti rodiče žáků ze soukromých kol. Vlastně je docela typické, že díky školnému jsou na tom soukromé školy ekonomicky +- podobně jako ty "ostatní", školné nezaručuje v soukromých školách žádný ekonomický nadstandard. Ten jsou schopni ředitelé soukromých škol tu a tam vybudovat pouze tím, že nejsou svázáni tak přísnými pravidly pro zacházení s penězi a mohou si počínat mnohem racionálněji. Ředitelům obecních nebo krajem zřizovaných škol totiž práci komplikuje neuvěřitelná hromada byrokracie, která jim zabraňuje školu reálně řídit - reálné pravomoce ředitele jsou velmi malé a každý další socialistický ministr je oklešťuje dalšími hlupáckými výnosy. Z ředitele školy se pak stává mechanický vykonavatel vyhlášek, kterých je tolik a trvale se mění, že je fulltime job jen orientovat se, co a v jaké podobě aktuálně platí.

Ale k té pomstě: Pokud jsme četli pozorně, pochopili jsme, že nějakých 20 let je tu neodůvodnitelná nespravedlnost ve financování škol. Protože jediné, co by dávalo smysl, by byl systém, který ignoruje, kdo je zřizovatelem, a zato zohledňuje kvalitu školy, kterou - budeme-li chtít - umíme měřit (což je téma na jinou a velice potřebnou diskuzi).

Pakliže ministr Chládek opravdu chce tenhle lapsus ve financování školství napravit, je to správný krok, ať si o jeho jiných nápadech myslíme cokoli. Církevním školám nikdo nejde působit bezpráví, jakkoli se kolem toho strhl povyk. Církevní školy jen mohou přijít o svou nespravedlivou výsadu.

Autor: Tomáš Houška | čtvrtek 10.7.2014 9:36 | karma článku: 19.94 | přečteno: 1004x

Další články blogera

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 92 | Diskuse

Tomáš Houška

Manifest pijáka kávy

Mám rád dobrou kávu. To je problém, protože míst, kde mi ji připraví, je tuze málo. Po Praze kromě čaovny U legionáře tak dva tři další podniky a to je vše. Nemáte náhodou cukrárnu, bar nebo kavárničku? Pak by to bylo pro vás.

11.7.2017 v 9:35 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 505 | Diskuse

Tomáš Houška

Zborov

Původně jsem chtěl napsat velký podrobný článek o bitvě a souvislostech, o tom, co se dělo před 100 lety. Ale nějak jsem si to rozmyslel, do duše se mi vloudily souvislosti zcela současné.

2.7.2017 v 9:42 | Karma článku: 22.58 | Přečteno: 531 | Diskuse

Tomáš Houška

Pošta poskytuje nové služby

Čekání na poště bývalo nudnou protivnou věcí. Až do chvíle, kdy Česká pošta inovovala a spustila nové služby, Ještě jste je nezkusili?

29.5.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.02 | Přečteno: 1111 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Tomáš Houška

Příběh Arménie

Pro mnoho lidí je Arménie tajemnou zemí někde daleko, a když máme zalovit v paměti, co jsme se o ní učiili v dějepise, většinou musíme přiznat, že nic. Výlet do té současné nechám na příště, pojďme nahlédnout do její historie.

26.9.2017 v 10:15 | Karma článku: 5.73 | Přečteno: 92 | Diskuse

Karel Janďourek

Vibrátor... aneb lepší, než dlouhý vysvětlování

Pomalu nám začal školní rok a rozebíhají se kroužky. To je veliký nápor na rodinnou organizaci a logistiku.

26.9.2017 v 9:40 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 332 | Diskuse

Libor Popovský

Nový podvod nevládních organizací: Pašování lidí, s. r. o.

Překlad článku Douglase Murrayho „New NGO Racket: Smuggling, Inc." pro českou verzi Gatestone Institute zpracovaný paní Helenou Kolínskou a mnou."

26.9.2017 v 9:14 | Karma článku: 25.78 | Přečteno: 660 | Diskuse

Šárka Bayerová

Špinavé nádobí jí lezlo na nervy

A protože doposud nikdo nic nevymyslel, začala hloubat sama. Povedlo se. Zrealizovala sen každé ženy - konečně se nádobí mylo samo....

26.9.2017 v 8:30 | Karma článku: 18.48 | Přečteno: 464 | Diskuse

Vojtěch Halamíček

Zpověď islamofoba

Drahý příteli, za ta léta, co se známe, se myslím mezi námi vytvořilo silné pouto, přesto, nebo možná právě proto asi oba cítíme, že se i naše pohledy v otázkách, které rozdělují celou společnost, rozcházejí.

26.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.89 | Přečteno: 377 | Diskuse
Počet článků 211 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 4072

Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.